Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
VP har inte vart sigt likt sen man besegrade Alunda hemma på konstgräset för nästan tre månader sen. Spelet har inte klickat, viljan och glädjen har sett ut att vara bortblåst men sista 45 minutrarna idag var vårt VP tillbaka på den nivån man hör hemma.
Inför matchen pratade vi mycket om att inte underskatta motståndet, vi måste ta jobbet och vara precis lika taggade som motsåndarna. Efter att Foas ljumskar gett upp efter uppvärmningen ställde vi idag följande lag på benen:
Francis
Ville Dino Robban Axel
Joseph
Kimpi Tobbe Sörna
Krig Alex
Mats
Berga
Freddan
Olle
Inledningen var precis så som vi oroat oss för och som det sett ut de senaste matcherna. Krampaktigt. Ingen vågade, ingen ville och passningsspelet var obefintligt. Norrskedika var betydligt hetare och VP kom undan med blotta förskräckelsen första halvtimmen. Efter 15 min hade bortalaget 5-0 i hörnor, någon rensades bort på mållinjen och det såg väldigt obeslutsamt ut i hemmalaget. Norrskedika var så stora och tunga som vi mindes dom från ifjol.
Det var panikartat i hemmalaget och små interna strider utbröt. Efter dryga halvtimmen lyfte vi oss och deras målvakt fick göra några bra reflexräddningar.
Pausen kom välbehövligt hos VP och en bortaledning i paus hade vart mest rättvist. Under den tysta samlingen i pausen är det rädsla i mångas blickar, vi vill ju vara ett topplag varför spelar vi inte som ett? Några höjer rösten och det verkar vara en väckarklocka. Eloge till Marre för paussnacket där han sätter ner foten. Vi är medvetna om att vi har vart dåliga i första halvlek MEN det känns helt klart som att Norrskedika är ett sämre fotbollslag än oss så att vi ska kunna vända detta.
Vi formerar om laget i paus
Francis
Ville Dino Robban Olle
Joseph
Sörna Berga Tobbe
Axel Alex
Det märks skillnad direkt, en annan aggresivitet och ett annat bolltempo är det nu. Vi har pratat om att utnyttja deras höga backlinje och flera gånger är det nära att forwards kommer igenom, lite mer noggranhet i sista passningen så har vi frilägen.
Efter några farliga fasta situationer så har vi frispark ett par meter in på offensiv planhalva, Berga slår in en boll som målvakten inte kan få bort bättre än att Sörna stöter in den. Lättnaden känns i hela laget. Bortalaget får inte alls till sitt offensiva spel i andra halvlek och det känns aldrig riktigt farligt efter att vi fått ledningen. 2-0 kommer snart därefter i en omställning där vi utnyttjar deras höga backlinje med en djupledsboll från Axel där Alex är först och behärskat gör mål, äntligen är måltorkan över!
VP fortsätter spela inspirerat och piggt och 3-0 är också efter en fast situation, efter att en hörna kommit tillbaka ut till Berga så hittar han Robban helt fri på bortre som inte gör något misstag med pannan.
Efter djupdykningarna mot Riala så har vi lite målskillnad att ta igen därför fanns det bara ett läge. Framåt.
4-0 är matchens vackraste där Berga friställer Axel som dunkar upp den otagbart i nättaget, inget vänsterbacksavslut där inte.
När slutsignalen ljuder är det glädje, inte endast för de tre poängen utan för att laget är tillbaka på fötter igen.
Starkt att resa oss efter att första halvlek är kanske vår sämsta för i år så kan andra halvlek vara vår bästa. Efter gnäll och motgångar visar vissa ledare på planen när det är dags att resa sig.
Många gör det bra i andra halvlek idag och bytena visade sig lyckade. Det är lätt att spela bra anfallsspel när det är tryggt bakåt, där börjar vi alltid och nu har vi hållt nollan tre matcher i rad.
Nu är vi tillbaka på andra plats, kanske tillfälligt men vi kan inte göra mer än att vinna. Rådmansö har ett svårt derby mot Rimbo borta och Vaksala möter ett formstarkt Alunda, allt kan hända i fotbollen och vi är med i racet.
Nästa helg är det vår tur att ställas inför en tuff bortamatch då vi ska till Edsbro.
Vi tar med oss glädjen och spelet från andra halvlek till nästa veckas träningar.
Ha en skön löninghelg, det har vi gjort oss förtjänta av!
| Träning | 27 jul, 19:30 |
| Träning | 28 jul, 19:30 |
| Träning | 29 jul, 21:00 |
| Håbo FF 2 (hemma) | 30 jul, 19:30 |
| Match div 6 Håbo 2 | 30 jul, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera