Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Efter Sveriges snöpliga utåg från em och vetskapen att halva laget var frånvarande för derbyt mot IFK var det halvtungt att få återbud av Sörna & Kimpy på Lördags morgonen.
Vp kom till start med följande lag.
Francis
Ville,Jonas,Terner,Jakob
Samuel,Joseph,Dino
Gustav,Alex,Gabbe
bänk-Krig,Söderdahl,ordförande Fredrik Svensson och August
Med ett så osamtspelt lag får vi vara nöjd med att vi skapar klart mest chanser i första halvlek men tyvärr hamnar skotten över,utanför och på målvakt.Spelet böljar fram och tillbaks, ifk har minst lika mycket boll men kanske inte lika heta chanser men deras 1-0 mål i slutet av halvleken är en riktigt läcker upprullning från vänster tlll höger med ett distingt avslut via stolpen.
Till andra halvlek har Söderdahl kommit in för Samuel och Krig för Gustav.Ganska omgående kviterar vi på en perfekt slagen hörna som Alex nickar på bortre och Gabbe kan stöta in den vid första stolpen.Resten av halvleken präglas av spel utanför båda lagens straffområden utan mittfälts spel.Vi gör två offside mål och ifk som tar över mer och mer gör ett.På övertid gör Gabbe en jätte löpning längs vänster kanten,tacklar ner en man och gör nästa gubbe sen ett inspel från kortlinje mot bortre där Krig möter med en språngskalle värdig en em final.SÅ DJÄVLA LÄCKERT !!!
Vi har marginalena på vår sida idag men det är inget vi ber om ursäkt för.
Gabbe gör en kanon match idag men den vi höjer till skyarna är Kalle Terner,vilken härlig fighter fortsätt så och lär de äldre var hjärta är.Två matcher och 2-3 träningar,häng i nu så har vi en riktigt spännande höst framför oss. Coach
| Vattholma IF (hemma) | 3 aug, 19:30 |
| Börje SK 2 (hemma) | 4 aug, 19:30 |
| Träning | 4 aug, 19:30 |
| Sunnersta AIF 3 (borta) | 5 aug, 18:30 |
| Träning | 5 aug, 21:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera