Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Imorgon fredag är det dags för säsongens sjätte match då vi tar emot Edsbro på hemmaplan klockan 19.30 på Ekebydalens konstgräs.
Fjolårets matcher mot Edsbro var en tråkig 0-0 match på hemmaplan där vi hade stora problem med motståndarnas press samt en storförlust på bortaplan (4-1) där vi vek ner oss mot det tunga motståndet. Edsbro bygger mycket av sitt spel på skicklige lagkaptenen Joel Andersson som också leder lagets interna skytteliga på två mål. Efter den svaga insatsen i premiären mot IFK Uppsala (0-8!) så har man ryckt upp sig ordentligt och har bara förlorat en match, borta mot Riala.
I hemmalaget är såklart självförtroendet på topp efter tre raka segrar. I morgondagens match saknar man Alexander Reinius som efter ett horribelt rött kort i en division 6 match stängts av tre veckor. Det är också ett frågetecken för nyförvärvet Daniel Gelfgrens medverkan annars finns samtliga spelare tillgängliga för spel och det ska bli spännande att se hur laget formeras med denna konkurrens.
Självklart går vi för fjärde raka segern samtidigt som man ska ha klart för sig att Edsbro passade oss väldigt illa ifjol och vi får ha stor respekt för motståndet.
Vi vet vad vi kan och imorn ska vi visa att vi är i toppen för att stanna.
Vi ses på Ekeby 19.30!
| Håbo FF 2 (hemma) | 30 jul, 19:30 |
| Match div 6 Håbo 2 | 30 jul, 19:30 |
| Vattholma IF (hemma) | 3 aug, 19:30 |
| Börje SK 2 (hemma) | 4 aug, 19:30 |
| Träning | 4 aug, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera