Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vittskövle IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vittskövle IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter förra helgens spelupphåll var det återigen dags att bege sig till Österlen för bortamatch. Lövestads IF stod för motståndet på idylliska Lövängen. Viktig match för båda lagen då hemmalaget vid vinst kunde ta sig på behörigt avstånd från kvalstrecket och vi kunde vid en trepoängare vara 100% säkra på att få spela div. V-fotboll även nästa säsong.
Lövestad tog tag i taktpinnen direkt och var oftast etta på bollen i närkamperna. Man låg tätt i markeringarna och vi hade svårt att få tag i bollen. Framstötarna från hemmalaget var inte av det vassare slaget dock så Oskar hade inga problem att hålla rent framför buren. Som vanligt skapade vi farligheter på omställningar och både Robin och Adam fick tillfälle att avsluta men utan resultat. Efter en kvart uppmärksammade Robin att målvakten stod långt ut och från nästan halva plan lyrade han in ledningsmålet. Han visade verkligen prov på känsla i det avslutet. Efter målet tog vi över skeendet i matchen mer och mer. Adam hade ett friläge men sköt rakt på den utrusande keepern. Vi fick också ett gyllene läge att utöka ledningen då en hemmaförsvarare agerade väl bryskt i straffområdet. Thai slog stramaren men tyvärr gick bollen över målramen så 1-0 stod sig fortfarande. Lövestad fick lite energi men ganska snart pressade vi på igen. 2-0 kom också med halvtimmen spelad. Tobbe K frispelade Gurra i vänsterinnerposition och avslutet satt i bortre burgaveln. Så långt kändes det som vi hade full kontroll på matchen. Hemmalaget hade inte skapat många chanser och jag tror ingen hade protesterat om vi hade gjort ytterligare ett par baljor. Så mycket värre blev då de sista fem minutrarna av halvleken. Först fick hemmalaget straff då Tobbe O var ojust precis på straffområdeslinjen. Domaren var i alla fall säker på sin sak och det efterföljande 11-metersskottet utnyttjade Lövestad på bästa sätt. Det var hur som helst inte över med det utan i halvlekens sista spark lyckades hemmalaget även kvittera. Maximal utdelning och nu var det match igen.
I andra halvlek kom vi ut med en vilja att ta tag i matchen igen och redan efter en minut fick hemmamålvakten vittja maskorna. Gurra visade vilken bländande teknik han besitter när han tråcklade sig fram på en liten yta och fick skottläge. 3-2 och nu var vi på g igen. Den följande tiominutersperioden skapade vi ett fortsatt tryck mot hemmaburen och vi hade ett par riktigt vassa lägen att åter dra ifrån i målprotokollet. Tyvärr lyckades det inte och istället går Lövestad upp och kvitterar. De lyckades få till en frispark där vi inte får undan bollen utan den nickas i mål från nära håll. Efter kvitteringen förändrades återigen matchbilden då hemmalaget fick övertaget. Vi hade svårt att freda oss när det gällde fasta situationer. Oskar gjorde några riktigt svettiga räddningar och höll oss kvar i matchen. Till slut fick han kapitulera efter en hörna. Bollen gick ut till en fristående mittfältare som fick en bra träff och nu var Lövestad i ledning 4-3.
Kvitteringsjakten från vår sida inleddes och vi lyfte upp mer folk i banan. Två röda kort på hemmaspelare i slutskedet av matchen gjorde att det blev i princip spel mot ett mål. Ett vilt kämpande Lövestad lyckades dock rida ut stormen och det närmaste vi kom utjämning var med ett par minuter kvar då bollen dansade på mållinjen.
En match som det verkligen svängde om och utan att förringa hemmalagets insats så tycker jag att det kändes som en onödig förlust. De olycksaliga sista minutrarna i första halvlek blev tyvärr till stor del matchavgörande då vi bjöd in Lövestad i matchen igen. En annan avgörande faktor var huvudspelet där vi ofta kom till korta vilket låg till grund för de båda sista insläppta målen.
Nåväl, det är fyra omgångar kvar och tio poäng ner till kvalstrecket. Nästa match är mot Höör på hemmaplan. Förhoppningsvis kan vi säkra kontraktet definitivt då.
Startelvan:
Oskar
Ola - Tobbe O - Mange - Preben
Tobbe K - Thai - Erik T - Robin
Gurra - Adam
Avbytare:
Linus, Andreas, Mys
| Venestad IF (borta) | 17 maj, 16:00 |
| Träning | 18 maj, 18:30 |
| Träning | 20 maj, 18:30 |
| Sövestads IF (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Tollarps IF (hemma) | 25 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera