Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vittskövle IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vittskövle IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Säsongens första match på Möllekullens B-plan spelades mot Ovesholm. Matchen inleddes i ganska högt tempo och det var gästerna som behärskade den vårystra gräsplanen bäst i första halvlek. Vi hade svårt med passningsspelet och kom ofta på mellanhand. Det skapades ett par halvchanser men inget som gav någon målkänning. Ovesholm kom fram i bra läge tre-fyra gånger strax innan paus och kunde med bättre skärpa i avslutningarna gått till ledning i halvlek. 0-0 stod sig dock i halvlek. Efter paus kom vi ut med bättre inställning och började vinna andra och tredje bollar vilket också gjorde att vi lyckades skapa en del farliga lägen. Blad fick ersätta Niclas på topp eftersom han tvingades utgå redan efter 10 min. med en befarad lårkaka. Rasmus hade också känning av den smäll han fick förra helgen och Gurra fick hoppa in mellan stolparna i andra. Det var också Gurra som hittade Blad med en lång svepande passning som ställde honom ensam med Ovesholmskeepern. En klockrent avslut gav oss ledningen med 1-0 med kvarten kvar att spela. Ovesholm kvitterade dock ganska omgående då en frispark nickades i mål. 1-1 höll sig tiden ut vilket innebar att vi kryssade för tredje gången i år.
Sammanfattningsvis en insats som de flesta nog kan göra bättre. En svårbemästrad plan gjorde också att passningsspelet blev lidande. Det blir ofta en långboll när man känner att bollkontrollen inte sitter hundraprocentigt. Positivt var att vi fick ordning på försvarsspelet och att vi jobbar oss in i matchen och i mitt tycke tar över den i största delen av andra halvlek.
| Sövestads IF (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Tollarps IF (hemma) | 25 maj, 18:30 |
| Träning | 27 maj, 18:30 |
| Skurups AIF (hemma) | 31 maj, 14:00 |
| Linderöds IF (borta) | 1 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera