Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vittskövle IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vittskövle IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Äntligen tog vi poäng igen. 2-2 borta mot Önneköp efter en enorm kämparinsats. Vi ligger under med 2-0 med en kvart kvar, men lyckas reducera och kvittera.
Kan väl villigt erkänna att jag var orolig inför kvällens match mot Önneköp borta. Frånvarolistan var lång, men ändå kan vi samla 15 man som alla är delaktiga i den här poängen. Matchen startar med den matchbilden vi väntade oss. Önneköps målvakt la långa bollar för skarv, men vi hade koll på detta och det skapades inte mycket chanser åt något håll. Efter 20 minuter vrider Passningskungen tyvärr knät och tvingas utgå. Vi vaskade fram en hel del hörnor som var halvfarliga. Önneköp skulle ändå ta ledningen när Richard plockar ner en boll och en Önneköpsspelare bara står kvar på marken. Richard faller över honom, tappar bollen och Önneköpsspelaren slår in den i öppet mål. Med mina gul-svarta ögon är det en solklar frispark. 1-0 står sig halvleken ut och vi bestämde att vi skulle fortsätta kriga i andra.
Andra halvlek ser ut som den första. Fattigt på chanser och mycket långa bollar med krig om andrabollar som följd. Vi krigar bra och vinner många av andrabollarna. Trots det kommer 2-0 när ett inspel från vår högerkant når en fri hemmaspelare. Nu kändes det riktigt tungt. Vi flyttar upp folk och chansar med lite längre bollar. Vi får ner deras backlinje och får ett visst tryck. Med en kvart kvar spelar Tobbe Å in till Coach som kan reducera. Nu var vi på gång. Med 7-8 minuter kvar kommer en lång boll från Larre som når Tobbe Å som på halvvolley kvitterar. Underbart. Resultatet står sig matchen ut och vi delade på poängen.
Alla skall ha beröm idag. Med kämpatakter kommer man långt och det tar vi med oss.
| Träning | 27 jul, 18:00 |
| Träning | 1 aug, 11:00 |
| Smedstorps IF (borta) | 14 aug, 19:00 |
| Brösarps IF (hemma) | 18 aug, 19:00 |
| Önneköps IF (hemma) | 22 aug, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera