Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vittskövle IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vittskövle IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vilken dramatik som utspelade sig på Hörby Idrottsplats ikväll.
För att börja från början så tog det bara några minuter innan Elof sträckte sig i baksidan av låret. Trist, men Fredrik P kom in och gjorde det bra. Första chansen fick Coach när han sköt över ur ganska dålig vinkel. Hörby matade långbollar som i våras och de lyckades allt som oftast komma med dessa bollar bakom vår backlinje. När Larre blir knuffad får de en hörna istället för vi en frispark. Typiskt nog gjorde de 1-0 på hörnan efter en markeringsmiss. Jag brukar inte klaga på domaren eftersom vi ligger i den serie vi gör och förtjänar domarna, men det var inte det första konstiga domslutet för kvällen. Förra helgen när vi hade den här domaren delade han inte ut en enda varning. Idag blev det 8-9 trots en snällare match. Man blir aldrig klok på vilken nivå de håller. Till detta hade han 2 assisterande domare som inte var med i matchen heller. Domaren var lika dålig på båda hållen, medan de assisterande domarnas insats inte var till vår fördel. Så, nu har man fått det ur sig. :-)
Efter detta gör Coach mål, men den assisterande domaren vinkar för offside trots att det är minst 2 meter på rätt sida. istället gör de 2-0 när deras forwards korslöper och kommer igenom.
Vi var förbannade i halvlek och beslutade oss för att ge järnet från start i andra. Hög press mot deras osäkra backlinje. Genom detta stör vi deras spel och vi startar mycket bra. Vi får en frispark som Tobbe Å tyvärr drar i stolpen. I anfallet efter gör de 3-0. Efter detta pressar vi igen. James nickar i ribban och de kontrar. 4-0 i solklart offsideläge med ett par meter. Samma assisterande domare som vinkade i första har nu fått en tung flagga som inte höjs. 4-0 och en halvtimme kvar. Snacka om uppförsbacke. Då händer något. Vi gör 4-1 genom Tobbe B på en fin genomskärare från Tobbe Å. Efter detta blir vi som Duracellkaniner och springer något helt enormt.
Vi gör även 4-2 när James nickar in ett inlägg från Coach. Vi fortsätter trumma på och med 10 minuter kvar får vi frispark. Larre lägger upp den, men Passningskungen går dit, rättar till bollen, tittar lite snett som vanligt och drar in den stenhårt i målvaktens hörn. Nu har vi vittring på kvittering. Vi får hörnor som är farliga, vi skulle haft ett par frisparkar för hands och nu skrattar till och med hemmapubliken åt den assisterande domaren och undrar vad han gör. Sista chansen får Olof, men han blir överraskad när han får bollen efter en rundball av deras back. Domaren blåser av och en tung förlust är ett faktum. Det är otroligt att vi skall våga spela ut när det står 4-0. Med en sådan insats från start hade vi vunnit detta.
Vi tar med oss den otroligt starka andra halvleken och låter Vanstad få lida för detta på lördag.
| Träning | 27 jul, 18:00 |
| Träning | 1 aug, 11:00 |
| Träning | 6 aug, 18:30 |
| Vankiva IF (hemma) | 9 aug, 16:00 |
| Träning | 12 aug, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera