Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vittskövle IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vittskövle IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Våra duktiga -94:or spelade final i Alliansens P 12 turnering på trettondagen. Inför en nästan fullsatt arena mötte man Bromölla.
Det blev en oerhört jämn kamp där chanserna avlöste varandra på båda håll. Efter en mållös första halvlek lyckades Bromölla ta ledningen med 1-0 efter en upprullning där en tappert kämpande Andreas Nilsson fick plocka ut bollen ur maskorna.
Vi gav dock inte tappt och anförda av Jakob Ivarsson lyckades vi skapa några chanser där till slut Johan Olsson rundade Bromöllamålvakten och rullade in kvitteringen.
Resten av matchen blev en gastkramning med spel som böljade fram och tillbaka. Dock höll sig resultatet ordinarie matchtid och förlängning fick tillgripas, s.k. sudden death. Efter två minuter var det fortfarande oavgjort och endast två utespelare per lag fanns kvar på banan. Chanserna avlöste varandra och publiken levde sig verkligen med i matchen. Inte heller denna två minutersperiod kunde dock få fram ett avgörande och till slut fanns det bara en utespelare i vardera lag kvar. Vi lyckades få en frispark en bit in på deras planhalva och Andreas fick bra träff men deras målvakt gör en bra räddning och på kontringen som följer lyckades vi inte freda målet utan avgörande 2-1 för Bromölla var ett faktum.
Fruktansvärt tungt naturligtvis för killarna som verkligen gav allt och lite till. En sådan kämpaglöd och intensitet kan man bara applådera. När spelare tar ut sig på gränsen till utmattning då har man gjort vad som finns att göra.
Det är kanske ingen bra bortförklaring, men man kan undra hur det hade gått om vår bäste målskytt från grundspelet Erik Göthner , hade kunnat vara med. Med bara två avbytare blev det för tungt när matchen blev som den blev.
Killarna som spelade i laget var:
Andreas Nilsson (mv) , Jakob Ivarsson, Johan Olsson, Marcus Svensson , Albert Bajramaj, Erik Göthner, Sebastian Karlsson och Viktor Thell.
| Träning | 27 jul, 18:00 |
| Träning | 1 aug, 11:00 |
| Träning | 6 aug, 18:30 |
| Vankiva IF (hemma) | 9 aug, 16:00 |
| Träning | 12 aug, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera