Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västerås IK Fotboll Pojkar 2014:1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västerås IK Fotboll Pojkar 2014:1.
Pojkar 2014:1
Följ oss för uppdateringar
Hej föräldrar!
Tack för en fanatiskt fin vårsäsong! Det är en ynnest att få spendera tid med grabbarna och se framstegen de gjort. Det är mycket som är bra, men det viktigaste, och det som är kärnan i det vi pysslar med, är att de glada i hågen efter avslutat pass vill komma och spela igen nästa träning. Det märks att de vuxit, både på och utanför plan. Glatt pepp, hejarop och fin kompisanda. Det har vi jobbat mycket med hela vintern och våren, och vi kommer fortsätta ha mycket fokus kring detta.
Fotbollsmässigt så blir det fortsatt fokus på att varje individ ska ha så mycket bollkontakt och löpta metrar som möjligt under varje träningspass. Vi kommer att fortsätter nöta teknik och spelförståelse då det märks att detta gett stor effekt på planen. Några av grabbarna har visat ett särskilt intresse för målvaktsrollen, detta kommer också vara ett fokusområde efter sommaren. Sedan kommer vi så smått börja förbereda oss på den stora förändringen som kommer nästa säsong, nämligen övergången till 7-manna.
Vi ledare vill rikta ett stort tack till er föräldrar! Det är superkul att se er härliga inställning och engagemang vid sidan om planen, och att ni stämmer i bäcken vad gäller den positiva inställning och attityd som vi vill ska prägla laget. Det är stärkande för oss ledare att känna att vi har er med oss. Tack! 🙏
Lite om vad som är på gång under och efter sommaren.
WHATSAPP
Är du med i vår Whatsapp grupp?! Om inte, hör av dig till Marcus T (0704394621) eller Anneli (0761279937) så bjuder vi in dig. I gruppen kan info snabbt skickas ut, förfrågningar om t.ex spontanfotboll göras, allmänt peptalk, mm mm.
SPONTANFOTBOLL
Nu har vi sommaruppehåll, men tveka inte att ta initiativ till spontanfotboll! Det är många av oss som är hemma stora delar av sommaren, så vad passar bättre än att ses och spela lite boll?! Skriv i chatten när och var så dyker säkert några spelsugna grabbar upp.
CUPER
Laget är anmält till två cuper i höst. Mer detaljerad info om dessa kommer senare. Vi har anmält tre lag till varje cup.
- Fotbollens dag (Västerås), 26/8.
- Select cup (Örebro), 8/10. Obs! 7-manna.
SERIESPEL
Planerad seriestart för hösten är vecka 32, lottning kommer ske och skickas ut preliminärt vecka 27. Vi återkommer så snart lottningen och speldagar är klart.
TRÄNINGSTIDER
Det kan komma att bli vissa justeringar i träningsdag och tid, men än så länge kör vi som tidigare, dvs måndag och torsdag 18.00-19.30.
Förhoppningen är att vi en tid innan Select cup ska kunna träna på 7-mannaplan. Återkommer om detta i höst.
BOLLAR
När vi börjar spela 7-manna så byter vi även till en större boll. I skrivandets stund så håller vi precis på att införskaffa 30 st nya bollar. Inköpet kommer delvis att täckas med hjälp av sponsring från Ramirent (tack Jimmy!). Vi kommer även få ett bidrag från klubben. Kvarvarande summa hoppas vi att kunna fördela på oss föräldrar. Det rör sig om ca 100 kr per person. Återkommer i separat info om detta när det är aktuellt!
LÄXA
Vi vill uppmuntra grabbarna att spendera tid med bollen i sommar. Lek med bollen, slå kickrekord, passa med väggen, passa och skjut med fel fot,öva vristskott, dribbla runt hinder, eller bara spring med bollen som sällskap. Ju mer kompis de blir med bollen, desto roligare och enklare blir det sen att spela. Här är ett litet inspirationklipp på instagram😊: https://www.instagram.com/reel/CrMZx1xp-oF/?igshid=MTc4MmM1YmI2Ng==
NÄR DRAR HÖSTSÄSONGEN IGÅNG?
Vi har satt 7/8 som startdatum. Vi räknar med att många är borta då, men vi smyger igång lite smått. Kallelse kommer!
Ha en finfin sommar nu!☀⚽😊
Over and out!
| Träning | 4 jan, 09:30 |
| INTRESSEANMÄLAN STENSÄTTER MATCHCAMP | 4 jan, 20:00 |
| Träning | 15 jan, 17:00 |
| Träning | 17 jan, 09:30 |
| Träning | 22 jan, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera