Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västerås IK Fotboll A-Lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västerås IK Fotboll A-Lag Herr.
A-Lag Herr
Följ oss för uppdateringar
En långsiktig process!
Remco har ordet:
Vi har nu startat upp höstsäsongen och den långsiktiga processen har startat och vi kommer se över truppen och vilka som är villiga att investera i detta. Arbetet kring truppbygget har påbörjats att skapa en spelartrupp där, oavsett om det är division 3 eller division 4, ha spelare som är villiga att Investera i tid och energi. Vi har under sommaruppehållet rekryterat en del nya spelare. Några av dessa rekryteringar är gjorda med tanken att höja kvalitén på kort sikt och effekten av det kan ge snabba resultat men huvudmålet är att stimulera och trigga de yngre spelarna. Att få en miljö där vi tränar på en högre nivå varje vecka kommer utveckla de yngre spelarna. 80% av dessa rekryteringar görs med ett långsiktigt tänk där vi vill ha en långsiktig lösning, det vill säga även 2024. Hösten som kommer och hur vi formerar start 11:an varje vecka kommer mycket baserat på varje enskild spelares utveckling och framsteg. Vi vill skapa en miljö där alla spelare är villiga att jobba fokuserat, spelaren skall vara intresserad av att förbättra sina fotbollskunskaper, vilja förbättra sin mentalitet. Vi vill skapa en stabil grupp där vi spelar fotboll på ett specifikt sätt. Om detta arbete ger oss kortsiktig framgång och att det ger oss tillräckligt många poäng att klara kontraktet är vi mer än nöjda men merparten spelare vi rekryterat är de flesta unga spelare med utvecklingspotential och spelare vi tror passar in inom ramen på vilken typ av spelare vi tycker matchar vårt långsiktiga tänk.
Vi har redan börjat implementera ett visst sätt att tänka fotboll, hur vi löser situationer, hitta lösningar i de olika skeden inom fotbollen. Problemlösning osv. Vi försöker låta bli att fokusera allt för mycket på nära framtid där varje vecka är en ny match och med några matcher med dåliga resultat lockar oss att ändra vårt tänk och inte tro på processen. Sen om biprodukten och utvecklingen med dessa nya spelare blir att vi samlar tillräckligt med poäng att stanna i division 3 är vi mer än glada. Givetvis skall vi försöka vinna alla matcher och försöka ge laget de förutsättningar som behövs för det men grundtanken är att vi spelar de spelare vi tror kan utvecklas bäst och utveckla laget. Givetvis kommer det uppstå situationer där vi kommer tänka kortsiktigt men huvudmålet kommer alltid finnas där att utveckla individ och laget genom en längre process.
Bäckis har ordet:
Kul att vara igång igen och spännande med de nyförvärv vi fått in. Det känns verkligen att alla de spelare som kommer in kommer bidra och då faller jag snabbt tillbaka på det Remco sagt här ovanför om att de kommer bidra på lång sikt. Vi har också sakta påbörjat att se över samarbete med vår ungdomsida där vi kikar på en välmående samarbetsform med hjälp av ungdomsansvarige Thomas Nogelius. detta är något jag brinner för och tror är nyckeln att kunna erbjuda stimulans för våra egna talanger.
Om man tittar lite på hur vi skall bli framgångsrika så behöver vi jobba vidare med diciplin och skapa en miljö kring laget där vi har ordning och reda. Allt från omklädningsrum och hur vi följer uppsatta regler till att sporra varandra att alltid försöka bli bättre. Våga ställa krav på varandra men att vi gör det på rätt sätt. Respekt och tillit till varandra. Kravbilden du har gentemot dina medspelare skall du själv leva upp till.
Vi är en bra stab kring laget som verkligen vill mycket och lägger ned mycket tid så därav har vi inget problem att höja ribban lite när det kommer till att ställa krav på våra spelare.
| Träning | 18 maj, 18:30 |
| Fagersta Södra IK (hemma) | 20 maj, 19:00 |
| Fotografering Apalby | 21 maj, 18:15 |
| Träning | 21 maj, 19:00 |
| Träning | 25 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera