Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västerås IK Fotboll A-Lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västerås IK Fotboll A-Lag Herr.
A-Lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Mo är en hårt arbetande, offensiv spelare, med forward som naturlig utgångspunkt.
Född 2003 och har under våren utvecklats i VIK-fotbolls U23 lag , under sommaren och nu i höststarten har Mo fått chansen både till träning och även belönats med speltid i division 3. Han tackade direkt för förtroendet och gjorde avgörande målet på övertid i förra omgången. Nu lyfts alltså talangen upp på permanent basis och fortsätter hans utvecklingskurva i den här takten så kommer det snart pratas om Mouadhi Hakizimana även långt utanför Apalbys sidlinjer.
Vi fick en pratstund med honom i samband med kvällens fredagsträning och Mo säger så här om uppflytten till A-laget och egna mål som han har kring sin fortsatta utveckling:
-Jag tycker de första veckorna med A-laget har varit lärorika. Tempot och intensiteten på träningarna är högre jämfört med U23 och det är under en sådan miljö som man utvecklas. Jag känner att jag börja hitta min plats i laget och självförtroendet ökar. Det var också skönt att få göra mitt första mål.
Största anledningen till att jag spelar fotboll är min kärlek för sporten och det har jag haft med mig sedan jag var liten. När jag spelar vill jag göra det så bra som möjligt och ge hundra procent varje gång.
Jag hoppas att vi kan avsluta säsongen med en uppflyttning till div2, vi är ett lag med en stark vilja och jag tror att vi kommer klara det om vi gör det ihop.
| Fagersta Södra IK (hemma) | 20 maj, 19:00 |
| Fotografering Apalby | 21 maj, 18:15 |
| Träning | 21 maj, 19:00 |
| Träning | 25 maj, 18:30 |
| Träning | 27 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera