Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västerås IK Ungdom Team 15 (U 12)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västerås IK Ungdom Team 15 (U 12).
Team 15 (U 12)
Följ oss för uppdateringar
På söndag kommer vi att hålla vårt första interna poolspel med Team-15. Vi kommer att hålla till på Råby IP som vanligt men under längre tid än våra ordinarie söndagsträningar. I stora drag kommer dagen att se ut enligt följande:
8:30: Samling för gemensamt ombyte och information. Barnen är indelade i 8 lag som är fördelade över 4 omklädningsrum. 1-2 ledare kommer att ansvara för respektive lag under dagen. Matchtröjor delas ut på plats och lämnas tillbaka efter sista matchen.
Matcher spelas på 4 små planer samtidigt, dvs. alla 8 lag spelar när det är match. Match (3 mot 3) spelas över 15 minuter med byte på signal efter 90 sekunder.
9:30: Match 1
Ca 10:00: Match 2 startar direkt efter match 1 och vattenpaus
Paus ca 30 minuter. Se till att fylla på barnen med energi inför kommande matcher.
11:00: Match 3
Ca 11:30: Match 4 startar direkt efter match 3 och vattenpaus
Efter match 4 avslutar vi och barnen kan byta om. Vi bjuder alla barn på korv med bröd och festis innan vi stänger igen för dagen (korv med bröd kommer att finnas till övriga också mot betalning).
Lagindelning och spelschema finns i mappen ”Poolspel 5 december 2021” här på laget.se.
Under dagen kommer vi att behöva hjälp att bemanna kiosk, grill och sekretariat av er föräldrar. Vilka som står vilket pass finns i samma mapp och dokumentet Kiosk, grill och sekretariat. Står man första passet i kiosken behöver man vara med och öppna/göra i ordning kiosken och sista passet städar undan.
Fråga om ni funderar över något. Mer information kan komma under veckan så håll er uppdaterade på laget.se!
| Intresseanmälan 26/27 | 1 jul, 18:00 |
Om några vill baka till kiosken är det uppskattat. Det behöver inte vara mycket, jag tänker 4 st som bakar ca 20 bullar/bitar var. Skriv i så fall kommentar nedan så att vi kan se vilka som fixar!
RapporteraRapportera
Vi kan också baka 20 bitar. Cecilia, Olivers mamma
RapporteraRapportera
Vi fixar nåt också! 👍
RapporteraRapportera
Vi kan fixa 20 bitar. /Rosie, Loas mamma
RapporteraRapportera
12 minuter för att få ihop 4 som bakar, inte illa :)
RapporteraRapportera
Mikael Olovsjö har blivit snuvig och kan tyvärr inte vara med imorgon.
RapporteraRapportera