Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västerås IK Ungdom Team 14 (U 13)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västerås IK Ungdom Team 14 (U 13).
Team 14 (U 13)
Följ oss för uppdateringar
Vi ledare vill tacka alla barnen för det sköna engagemanget och glädjen som de gett oss under säsongen! Så många personligheter och sådan utveckling på så många plan! Jag vill även lägga in en personlig hälsning och det gäller alla ledare som varit med under säsongen och hjälp till. Allt från tränare, materialare till föräldrar som ställer upp i sekretariat och sköter klädbeställningar. Ingen nämnd men heller ingen glömd, ni gör fantastiska saker!
Här nedan kommer traditionsenlig summering av säsongen:
Vi har spelat 5st poolspel.
Vi har genomfört ett träningsläger.
Vi har fått in 11st nya spelare i laget under säsongen och vårat lag består nu av 72st barn.
Vi har fått ett gäng nya ledare och en Beteendeansvarig i Rebecca Christiansson samt en fysansvarig i Christian Galante (som fö var den som fick utvisning idag under avslutningen)
Träningarna har bestått i mycket skridskoåkning där vi jobbat med grunden att hitta rätt balans och tryck på skenan. I det arbetet har vi b la gjort glidsvängar, översteg framåt, vändningar och även lite översteg bakåt. Vi har även under tisdagarna plockat in lite mer puck i övningarna för att barnen ska få öva på koordinationen lite mer. Vi imponeras över att barnen testar och försöker med de övningarna vi sätter upp. Framförallt de 11st barnen som börjat under denna säsong! Fantastiskt!
Nu vill vi att ni fortsätter att skicka in uppgifter för att vi ska få ihop träningsgrupperna vi ska ha till nästa år.
Vi kommer samtidigt lägga ut ett ”fys bingo” schema som barnen gärna får göra och om de vill skicka in till mikael.l.andersson@optimera.se. Det är helt frivilligt och vi har valt ett gäng övningar som är anpassade till ålder och som ska komma dem till nytta när säsongen drar igång. Tanken är absolut inte att man ska göra alla övningar varje dag utan man gör bara det man vill och när man känner för det. Det ska vara roligt! Vi återkommer så fort schemat ligger på plats.
Klubben har nu tagit fram en ledarhandbok för hur de vill att vi organiserar lagen och bedriver verksamheten. Allt taget med barnen i fokus. Vi jobbar efter den och här presenteras hur organisationen i lagen ser ut. Vi har namn på många av rollerna men inte alla. Fundera på hur du kan hjälpa till. Sista parentesen är statusen i vårat lag.
Lagledare (kan vara flera)(Mikael A idag, här behövs ett eller flera namn)
Ansvar: Matchbokning, domarbokning, matchprotokoll, aktivitetskort, kontakter med ungdomsansvariga och kansliet, reseplanering och bokning inför bortamatcher.
Huvudtränare (kan vara flera) (Mikael Andersson, finns utrymme för fler)
Ansvar: Träningsplanering, träning, laguttagning och coachning vid match.
Assisterande tränare (kan vara flera) (klart i team-14) men plats finns alltid för fler.
Ansvar: Stötta tränarna och hjälpa spelarna.
Beteendeansvarig (Rebecca Christiansson)
Fysansvarig (Christian Galante)
Materialansvarig (kan vara flera) (Johan Hellsten och Martin Thunberg)
Ansvar: Klubbor, tröjor, bollar, tejp, förbandslåda m.m.
Inventerar och underhåller lagets material och skrubb samt har kontakt med materialansvarig i föreningen. Slipar spelarnas skridskor inför träning och match.
Ekonomi (kan vara flera) (Mikael A idag, Annan person behövs)
Ansvar: Lagets ekonomi/lagkassa, in- och utbetalningar samt kontakter med klubbens ekonomiansvarige. Anmärkning från Micke A: Om vi kan ta in en som ansvarar för detta så kan vi ev ha möjlighet att skapa personliga spelarkonton vilket betyder att vi ev försljningar jobbar man in pengar som kan användas till att betala cupavgifter, overall etc.
Evenemangsansvarig (kan vara flera) (Mikael A idag, gärna annan person)
Ansvar: Kioskuppdrag i samband med evenemang.
Matchsekreterare (här bir det olika för varje poolspel, schema kommer)
Ansvar: Speaker, matchprotokoll, resultatrapportering
Hemsideansvarig (kan vara flera) (Mikael A idag)
Ansvar: Att hålla det egna lagets hemsida uppdaterad och samtidigt se till så den följer de riktlinjer som finns från klubben. Dessa riktlinjer finns att läsa här: www.laget.se/VIK Ungdom. (Se dokument)
Innan nästa säsong drar igång så ska vi köra VIKs sommarläger. Vi hoppas att vi blir många och har då i minnet att vi som var med förra året hade väldigt roligt. I dagsläget är ca 20 barn anmälda och det finns plats för ca 10st till.
Till nästa säsong ärver vi team-13 istider:
Måndagar kl 16.50 – 17.50 samt kl 17:50 – 18:50
Torsdagar kl 16.50 – 17.50 samt kl 17:50 – 18:50
Fredagar kl 16.50 – 17.50 ”Frivillig”
Vi kommer att starta upp i förbundets poolspel vilket innebär att vi kommer att göra 8st lag av team-14. Varje lag kommer att spela ca 7st poolspel. Förra året var det lag från Kumla, Arboga, Köping, Fagersta, Nora, Örebro, Hallstahammar, Lindlöven och Sala. Viktigt är då att om man vet redan nu att man har barn som inte vill fortsätta nästa säsong kontaktar oss så vi kan bilda lagen direkt vid säsongsstart 22/23.
Ha en underbar sommar! Vi ses säkerligen på någon fotbollsplan i sommar.
/Ledarna
Tack för denna säsong! Kan jag lämna utvisningsbåset snart?
RapporteraRapportera
Haha… Såg nog att du förtjänade en 2:a. Och den borde var över nu.
RapporteraTack alla otroligt fina ledare i laget för denna säsong!! Det ni gör för grabbarna/tjejerna har stor betydelse. Så ni vet!
Heja Gulsvart💛
Rapportera
Måste tillägga, efter att jag läst igenom summeringen av säsongen, att du Micke drar ett otroligt lass!🌟 Vet att du gillar det men hjälp behöver du. Ska klura på hur jag kan dra mitt strå till stacken.
RapporteraRapportera