Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västerås IK Fotboll Pojkar 2013:1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västerås IK Fotboll Pojkar 2013:1.
Pojkar 2013:1
Följ oss för uppdateringar
Vi kommer spela med tre lag i serien även i höst då vi är 28 spelare i truppen. Det har funkat hyfsat bra även om det varit ganska tidskrävande för oss ledare. Vi har ändå tyckt att det varit värt det för att alla ska få spela en match varje helg.
Utgångspunkt för hösten är att alla som tränar regelbundet spelar EN match per helg.
I de fall vi får bortfall och behöver lägga till en spelare går frågan till annan spelare än de som kallats.
Vi utgår då från träningsnärvaro, om vi behöver en specifik position (ex målvakt, back etc.) och vi försöker coacha för att få till så bra spel som möjligt i varje match. Åker vi tränare på mer än en bortamatch per helg tar vi ibland med vårt eget barn av praktiska skäl.
Det vill säga alla spelare spelar en match per helg, allt annat är undantag. Vid match strävar vi efter att alla ska får lika mycket speltid.
/Ledarna
Endast sidans medlemmar kan kommentera
| Irsta IF P13 2 (hemma) | 6 jun, 11:00 |
| Irsta IF P12 Röd 2 (borta) | 7 jun, 17:00 |
| Romfartuna GIF Tillberga IK 2 (borta) | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
Ni gör ett toppjobb!
RapporteraRapportera
Ni gjorde ett fantastiskt jobb..
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
Tack för ert engagemang och kul att möjligehet till match finns varje helg.
RapporteraRapportera