Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västerås IK Ungdom Team 08 (U16)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västerås IK Ungdom Team 08 (U16).
Team 08 (U16)
Följ oss för uppdateringar
Vi har förståelse att man kan känna sig osäker och har funderingar kring att arbeta i kioskerna. Ett förtydligande är att vi kommer absolut inte tvinga någon. Är man själv i riskgrupp eller har någon anhörig som är i riskgrupp ska man definitivt inte komma hit och arbeta.
Vi försöker skapa en så trygg miljö som möjligt för de som vill ställa upp och arbeta i kioskerna. Det gör vi genom att dra ner på antalet personer i kioskerna, tillgång till handskar (krav) och munskydd, plexiglas framför kiosken samt att man absolut inte ska röra sig i arenarummet under paus.
Vi har en löpande dialog med Svenska Ishockeyförbundet som i sin tur har dialog med regeringen och berörda myndigheter kring denna situation och vi följer de råd vi får. Svenska Ishockeyförbundet har tagit fram ett protokoll för att säkerställa miljön för personal, det protokollet är vi väldigt måna om att följa.
Skulle läget i Västmanland bli värre kommer vi självklart anpassa oss efter det.
Människors hälsa ska gå i första hand.
Vi drar ner på antalet personal i kioskerna följande gäller tillsvidare:
Puben 3st (2 st tar kassorna och en är vid korven) "Vår" kiosk i U13
Linan 5st ( 3st vid kassorna och 2 st vid korven)
Södra 2st (1 vid kassan, 1 vid korven)
Norra 2st ( 1 vid kassan, 1 vid korven)
För personalen så gäller följande:
Man är i den kiosk man skall arbeta i man går inte runt till andra och är det nånting som tar slut så ringer man Maria så försöker vi lösa det.
Bakning av bullar gör Maria till att börja med som sedan levererar bullar till de olika kioskerna. Allt detta för att minimera spring mellan varandra.
Publiken kommer att släppas in 1,5h innan matchstart vilket innebär att vi måste samlas 2h innan så vi hinner starta upp kioskerna.
Det kommer finnas plexiglas, handskar, munskydd(om man vill), handsprit.
Mellan pauserna tvättar vi av kortläsare och torkar bänkarna för säkerhetsskull.
Tröjor kommer finnas till personalen dessa kommer att tvättas efter varje match.
Handdukar och vantar vi använder till bullugnen kommer att tvättas efter varje match
Vi får alla hjälpas åt att göra det bästa av den situation som råder i samhället för tillfället och som vi skriver ovanför så följer de råd vi får för att säkerställa miljön.
U13, Ni som redan blivit kallade till den 13:e, 3 personer tas bort av er som blivit kallade, om ni går inoch tittar på kallelsen ser ni att ni blivit ändrade till "DELTAR EJ" eftersom det inte går att ta bort en kallad person från kallelsen på laget.se
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera