Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF FK LEDARE
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF FK LEDARE.
LEDARE
Följ oss för uppdateringar
Enligt tidigare information så beslutade styrelsen tidigare i år att samtliga spelare skulle försöka värva minst en stödmedlem till föreningen. Det har framkommit att det funnits åsikter om detta beslut och bakgrunden var helt enkelt att försöka få in mer intäkter till föreningen på ett så enkelt sätt som möjligt.
Spelare och föräldrar har i alla tider på olika sätt fått hjälpa till med föreningens ekonomi, t ex bingolottoförsäljning under många år. Idag har föreningen endast Sverigelotter som delas ut vår och höst samt att vi alla i föreningen hjälps åt med VIF-dagen. All annan insats som görs av spelarna går idag oavkortat till det egna laget.
Vi har idag många lokala företag som är med och sponsrar verksamheten i Västanfors IF Fotboll, men tyvärr har vi i nuläget ingen som jobbar aktivt med att försöka få tag på nya/fler sponsorer, utan det arbete som görs gällande sponsorer är i första hand att behålla de sponsorer som vi redan har.
När vi tidigare i år diskuterade hur vi skulle få mer intäkter till föreningen så kom ett förslag upp om att försöka värva stödmedlemmar. Styrelsen tyckte det var en bra idé, där vi med relativt liten insats skulle kunna få ett bra till skott till ekonomin. Vi diskuterade antalet som borde värvas per spelare och enades till slut om att minst en stödmedlem bör alla spelare kunna värva.
Det är på inget sätt någon kris med ekonomin i Västanfors IF Fotboll, den är stabil, men med ökade intäkter så ges ju förutsättningar för att investera i t ex ny utrustning.
De intäkter vi har idag går till all verksamhet i föreningen, såsom plan- och lokalhyra, anmälningsavgifter till serie- och poolspel, cuper, diverse material såsom fotbollar, koner, västar, sjukvårdsutrustning, matchkläder etc, dvs allt som behövs för att bedriva träning och spela matcher. Förutom det så bekostar föreningen också utbildning till våra ledare, ledarutrusning i enlighet med policy för ledarkläder, drift och bemanning av kansliet, pokaler till avslutningar, avslutningsfest m.m.
Stödmedlemsavgiften kostar 100 kr/år och är ett supporterbidrag och man har ingen rösträtt på föreningsmöten. Viktigt också att de som betalar stödmedlemsavgift skriver sitt namn så att vi vet vilka stödmedlemmar som vi har. Vill man sedan skriva vilket lag som värvat så är det naturligtvis också bra.
Vill man vara med och tycka till om hur föreningen bedrivs och gå på föreningsmöten (t ex årsmöte) och rösta, då måste man bli ”vanlig” medlem till en kostnad av 200 kr/år.
Vår förhoppning är förstås att de stödmedlemmar som värvas är personer som tycker vi alla gör ett bra arbete i vår förening och kan tänka sig att stödja föreningen inte bara i år, utan också kommande år.
Med hopp om en härlig fotbollssäsong med många minnesvärda upplevelser!
Vänliga hälsningar
Styrelsen i Västanfors IF Fotboll
| Klubbrummet- Eventuell inlämning köp och sälj dag | 28 feb, 09:30 |
| Klubbrummet- eventuell köp och sälj dag | 1 mar, 09:30 |
| 24 dec | God Jul & Gott Nytt År! |
| 9 dec | Landslagsbandy på Västanfors IP |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera