Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västerljungs IF Tackat för sig - Juniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västerljungs IF Tackat för sig - Juniorlag Herrar.
Tackat för sig - Juniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vi åker till matchen mot TVSK med 16 man som idag fått äran att lira årets andra derby, men denna gången är det deras division 6 lag som står för motståndet!
Vi fick idag ställa upp med Fredrik Lexell i mål då vår målvakt Mikael Kullås har en ryggskada samt att vår andremålvakt Filip Fagernäs inte var tillgänglig.
Första halvlek
Vi ställer upp med en 4-1-2-1-2 uppställning då vi lyckades bra med den under den halvleken som vi provade på att spela så i den förra träningsmatchen.
Vi kör igång direkt och är farliga offensivt men väldigt tama i defensiven då vi gång på gång bara låter motståndarna gå runt oss. Vi försöker få stopp på det snabbt och gör därför några byten redan i den 10e minuten.
I den 17e minuten så kommer bollen ut till Jonte som tagit en löpning ut på kanten och fått med sig deras back. Jonte tar med sig bollen några meter innan han slår in den i boxen där David har lyckats få bort deras mittback och lämnat hela boxen fri, detta passar vi på att utnyttja då Rikard har tagit en löpning från sin innermitt position och är helt fri när han får Jontes passning mitt på vänsterfoten och kan enkelt rulla in 0-1 till Västerljung.
Det blir väldigt mycket hawaii fotboll med chanser åt båda håll. I den 30e minuten så får TVSK ett läge ungefär 3 meter ifrån mål som Fredde kommer ner och räddar.
När klockan sedan tickat upp till 37 minuter så blir en TVSK spelare fälld i straffområdet och domaren dömer straff. (Vilket enligt mig inte är den mest solklara då jag anser att vår spelare tar undan bollen först innan han nuddar deras spelare.) Men straff blir det iallafall och deras spelare rullar säkert in den bakom Fredde, 1-1 TVSK.
Resten utav halvleken händer inte mycket.
Andra Halvlek
Vi går i halvtid igenom att vi måste gå in hårdare i närkamperna och säger även att de andra spelarna ska få äta gräs.
Vi rivstartar andra halvleken och skapar många chanser men lyckas inte göra mål, men i den 49e minuten så får vi en frispark precis utanför straffområdet. Den som tar hand om frisparken är Alexander Markussen, TVSK ställer upp med en mur med 6st spelare. Alex kliver fram och drar till bollen men får inte precis en superträff men den går igenom muren och studsar in i mål, detta var Markussens första mål för VIF och det står nu 1-2 VIF.
Efter ungefär 60 minuter så går vi ner på en 4-5-1 då vi känner att vi måste stänga matchen och förhindra att de får några vassa chanser.
I den 75e minuten så får en TVSK spelare till ett bra skott som går mot den bortre stolpen, men Fredde gör en superräddning då han på något sätt hinner ner på den och räddar.
Matchen fortsätter att vara relativt händelse fattig där båda lagen skapar chanser men saknar skärpan när det kommer till att avsluta.
I den 86e minuten så får en TVSK spelare sitt andra gula kort och blir uppskickad till omklädningsrummen.
Matchen slutar 1-2. (Halvtid 1-1)
Matchens stjärnor!
3 Stjärnor: Tim Nagy ,gör ett jätte jobb på mittfältet och är med både i defensiven och i offensiven.
2 Stjärnor : Fredrik Lexell ,gör några jätte räddningar som i stort sett gör att vi vinner
1 Stjärna: Alexander Markussen ,håller ihop backlinjen och gör det matchvinnande målet
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera