Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF BK.
Västanfors IF BK
Följ oss för uppdateringar
Uggelbo har rätt. En hall kan vara förödande:
http://bandysverige.se/article/11925413/dodsstot-for-ale-arena
Hörde att Sportkommiten ska ner till västerås och träffa ev spelare senare i veckan, vilka kan det vara tror ni?
RapporteraEftersom det de senaste åren inte funnits någon spelbar is på Västanfors IP före seriestarten har Västanfors alltid legat efter med träning på fullstor plan. Kanske därför som det är svårt att rekrytera spelar.
Rapporterade handlar väl snarare om att få så mycket träning som möjligt inför matcherna det är väl i huvudsak därför man har fördel av en hall
Rapportera
Tveksamt om hallar är någon framtid. SAIK har snart ingen hall att spela i. VSK halverade sitt publiksnitt, åtminstone första året, man fick hall. Edsbyns storhetstid (med många hopköpta spelare)verkar vara förbi. Det som gör en klubb bra, stark över tiden är bra ledare och bra styrelse. Jämför Färjestad i hockey. Många lag har köpt ihop lag och på så sätt blivit topplag. Tyvärr visar det sig alltid att det bara håller några år. Boltic är ett lysande exempel.
Nä, riktig bandy ska spelas utomhus. Om inte spelarna tål lite kyla och vind kan de ju börja spela mjukbandy. Vi som står på läktaren kommer vare sig det är -10 eller 0 grader. Det är ett som är säkert.
VIF borde alltså satsa på att åka ur serien kommande säsong? Eller gör man det ändå?
RapporteraMan kanske ska inse att man inte är något allsvenskt lag. Jag tycker att man skall börja om från 1:an och bygga ett Västanfors som på sikt kan bli bra. Det är bara och inse att vi aldrig kommer kunna bli ett elitlag utan en hall. Spelare dras till hallar och kan vi inte erbjuda det så är Västanfors som en "elitklubb" borta.
Rapportera
Det vore intressant att höra vad spelarna har för åsikter om hur klubben fungerar.
Är spelarna nöjda med hur styrelsen sköter sitt jobb?
Vifare.
RapporteraJa undra vad det är för spelare.? det är kul att gå in här och läsa, vi får veta mer här än vad vi får på dom "så kallade" träningarna och "mötena"