Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vaxholms IBF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vaxholms IBF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Bortamatch mot Sigtuna, nu som topplag i serien, blev den hittills tuffaste (på mer än ett sätt, se nedan) matchen för detta härliga gäng.
Sigtuna startade i högt tempo och våra tjejer hade svårt att hänga med ordentligt, med ett insläppt mål tidigt och med bud på fler. Lite bättre ju längre perioden gick och kvittering några minuter från paus. I andra perioden och framför allt i tredje fick vi bättre ordning på försvarsspelet, men framför allt ett härligt flyt i anfallsspelet, vilket ledde fram till en ledning med 7-2 efter halva tredje perioden. Tyvärr skadade sig Emma A i knät strax innan halva perioden och några minuter senare var det Emma H som skadade foten.
En härlig vändning av tjejerna efter en tung start, men det blev således en dyrköpt seger, Vi hoppas på det bästa för båda tjejerna och att de snart är tillbaka.
Nästa match mot Ekerö, också obesegrade, hemma i IF Hallen, då tar vi nya tag.
| Träning | 27 maj, 19:20 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera