Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vallentuna HK Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vallentuna HK Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
Inför dagens möte med Jakobsberg skillde det 1 poäng mellan lagen och det mesta talade för en jämn match.
Jakobsberg öppnade starkast och efter knappt kvarten spelad har hemmalaget ryck till sig en 7-2 ledning. Vallentuna har svårt att hitta rätt i försvaret och de tekniska felen framåt gör att matchen snabbt håller på att rinna iväg. Men efter den knackiga starten vaknar man upp i Vallantuna. Sakta men säkert jobbar man sig både ikapp och förbi Jakobsberg och kan gå till haltid med 11-12.
I andra utökar man tidigt ledningen till 4 bollar, men Jakosberg rycker upp sig och jobbar snabbt ikapp till 1 igen. Matchen står och väger ett par minuter, innan man i Vallentuna kan göra det avgörande rycket. Med bara 3 innsläppta mål sista 15 minuterna lyckas man ta hem de 2 poängen. 20-24 skrivs slutresultat till.
Nu hoppas vi att så många som möjligt kan ta sig till sporthallen nästa helg, då både damerna och herrarna har serieavslutning.
Målskyttar i Vallentuna:
Kajan 5 (4)
Ingrid 4
Alva 3
Rebecca 3
Maja 3
Cornelia 3 (1)
Kirro 2
Sanna 1
Träning | 11 jun, 18:30 |
Eken Cup - Intresseanmälan | 14 jun, 08:00 |
Träning | 18 jun, 18:30 |
![]() |
Dags för Årsmöte! |
5 jun | Påminnelse och mer info ang norrortscamp V26 |
3 jun | Träna inför Eken |
12 maj | Mixedcupen 10-11 maj |
15 apr | Norrotscamp V26 |
Härligt jobbat tjejjer!
RapporteraRapportera