Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västerås Basket P-10 Blå
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västerås Basket P-10 Blå.
P-10 Blå
Följ oss för uppdateringar
Hej
Här kommer viktig information om Göteborg basketfestival som är en av Europas största basketcuper.
Cupen är i Göteborg den 9-12 maj 2024.
Anmälningsavgiften för laget är 2500 kr.
Västerås Basket hyr bussar från bussbolaget Axelssons och bussresa fram och tillbaka kostar 600 kr per person. Vi reser till Göteborg under onsdagen den 8 maj.
Varje spelare och ledare måste ha ett cup-pass. Ett cup-pass kostar 1995 kr.
Med Cup-passet får spelare och ledare:
Boende på en skola (4 nätter)
Måltider under cupen (10 måltider)
Resa med spårvagn och buss i Göteborg under cupen
Inträde till flera attraktioner, bland annat Liseberg.
På föräldramötet igår pratade vi om hur roligt det skulle vara för killarna att åka på cupen i Göteborg, men eftersom vi inte har så mycket pengar i lagkassan kommer spelarna att få betala det mesta själva. Lagkassan bekostar anmälningsavgiften på 2500 kr och Pontus cup-pass. Det betyder att kostnaden för varje spelare blir 2600 kr. För det får ni resan och cup-pass. Vår tanke är att alla spelare som vill följa med kommer att få följa med, men att Pontus tar ut laguppställningen långt i förväg så att spelarna vet om de kommer att spela eller inte (jag håller på att dubbelkolla just nu att arrangörerna tillåter fler än 12 cup-pass per lag och återkommer om det skulle visa sig att det finns en gräns vid 12 spelare).
Eftersom 2600 kr är mycket pengar kommer vi alldeles snart att starta en Newbody-försäljning. Frida (Viktors mamma) kommer att informera om den inom de närmsta dagarna. Tanken är att det är valfritt att sälja och spelarna säljer för att dra in pengar till sig själva och cupen i Göteborg. Det innebär att de pengar som spelaren drar in med sin försäljning dras av från priset 2600 kr för just den spelaren.
Det är en del planering och administration inför cupen och därför behöver vi ganska snart vet hur många som vill följa med. Därför kommer det snart att komma ut en intresseanmälan om att åka till Göteborg basketfestival. Om ni svarar att er spelare vill åka till Göteborg, räknar vi med att han kommer att göra det så tänk gärna igenom beslutet. Det kan så klart hända saker som gör att det inte går att följa med, men avsikten ska vara att följa med.
Killarna kommer antagligen att vilja ha fickpengar när de är i Göteborg, något som ni kan behöva ta med i beräkningarna. Slutligen så är ju Pontus ensam tränare och därför behöver en eller två föräldrar åka med som lagförälder/-ledare och bo tillsammans med dem i skolan för att göra det mindre sårbart om något skulle hända. Fler föräldrar är givetvis välkomna att komma till Göteborg och basketfestivalen, men ni ordnar då resa och boende på egen hand.
Endast sidans medlemmar kan kommentera
En vädjan! Kan vi snälla sälja ngt annat än new body? Det är EXTREMT svårsålt. Varför inte sälja kakor och godis från exempelvis Kakservice ist som dessutom går hem hos fler än vad New body gör?🙈 😊Detta är lättare att sälja än newbody, garanterat. Bara ett förslag.
RapporteraRapportera
Håller med Natalia,👍👍
RapporteraRapportera
Vi har redan dragit igång med Newbody. Vi var flera som bedömde att det fanns stor efterfrågan på deras produkter. Men det är valfritt att sälja. Att vi säljer Newbody är inte heller något som hindrar att en annan förälder håller i en annan försäljning och att spelarna kan välja eller sälja för båda tänker jag.
RapporteraRapportera
God kväll , tyvärr missade jag föräldramötet. Kanon med försäljning. Men en fråga avseende Göteborgs basket cup och uttagning av laget. Innebär detta att det kan bli så att ett eller flera barn som väljer att följa med på cupen inte kommer atr spela beroende om de är uttagna av Pontus, jag hoppas verkligen att alla barn som vill vara med till denna cup också får möjlighet att spela. Känns nog inte roligt att bara titta på och inte att få delta.Särskilt inte för de barn som inte blir bland de utvalda.
RapporteraRapportera
Hej Jessica. Varje lag måste inför basketfestivalen skicka in en laguppställning om max 12 spelare som är de som kommer spela. Spelarna skulle därför i god tid i förväg veta om de skulle åka med för att spela eller åka med för att huvudsakligen uppleva Göteborg basket festival. När jag i helgen lägger frågan på laget kommer ni kunna ange om spelaren vill åka med oavsett om han får spela eller inte eller om spelaren endast vill åka med om han spelar.
RapporteraRapportera
Stort tack Lisa för förtydligande!
RapporteraRapportera