Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vetlanda BK P19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vetlanda BK P19.
P19
Följ oss för uppdateringar
Hej på er här kommer lite om vad som hänt och kommer att hända nu i slutet av säsongen.
Vi börjar med Götalandsmästerskapen som 99:orna spelat i Frillesås. Killarna mötte Frillesås och Villa, dom vann mot Frillesås och förlorade mot Villa men det räckte för att gå vidare till omg 2, när var och hur omg 2 kommer att spelas har inte förbundet lämnat ut information om men det kommer ut så snart vi vet något.
Borlänge cup vet väl dom flesta redan hur det gick, men vi kan ta det igen. Killarna spelade FINAL mot finska Botnia men förlorade tyvärr med 7-2 men det var helt rättvist, det killarna gjorde i Borlänge är en riktig BRAGD för det var inget lag som trodde att dom ens skulle gå vidare från gruppspelet, men dom bevisade att "Ingenting e omöjligt" bara man kämpar så GRATTIS KILLAR ni är BÄST.
Vill ni läsa lite referat från matcherna finns dom på VBK`s huvudsida.
Nu lite om vad som kommer att hända.
Lördagen den 3:dj Mars ska vi till Tranås för en serie match men Tranås har gjort om upplägget lite så det blir en minicup för 00.or där vi kommer att möta Derby, Finspång och Tranås. Så räkna med en heldag där, kostnaden för minicupen blir bara för maten som vi kommer att beställa (ca 60-80kr/pers). Mer info kommer-
Lördagen den 10 Mars är det återigen dax för en 00 cup men då i Motala där vi kommer att möta Deby och Åtvidaberg mer info om tider finns under fliken Motala cupen vi kommer uppdatera när vi får mer info om samlingstide, här är det också en heldag. Mer om kostnaden kommer senare.
Vet ni med er redan nu att ni inte kan vara med säg till snarast på en träning.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera