Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västboås GoIF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västboås GoIF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
I torsdags styrde bussen mot Torne för att besöka den sjönära idrottsplatsen Tornevallen. En väldigt fin idrottsplats som ligger precis intill Åsnen. Motståndet var Västra Torsås IF som låg sist i serien på noll poäng. Men är man inte med från start i matchen så spelar inte tabelläget någon roll och VTIF kontrollerade matchen direkt och gick upp till 2-0 redan i den 21 minuten. Eftersom det var väldigt varmt så var det vattenpaus i mitten av första halvlek och vi kunde snacka ihop oss lite. Efter det kunde man känna igen oss och vi kunde till slut vända matchen till seger med 2-3.
Laget såg ut enligt följande:
Agge Jonte
Enet Abdou Hestra Ahlen
Nisse Hugo S Anton Janne
Lidh
Avbytare: Pontus, Hugge, Tobbe, Dwe och Sixten
Minut 3: Jonte spelar fram Agge i bra läge men skottet går rakt på målvakt.
Minut 4: 1-0. VTIF skickar upp en långboll där vi kommer helt fel i backlinjen både en och två gånger. Det resulterar i ett friläge som dom enkelt rullar in till 1-0.
Minut 17: Lång hörna som Anton snappar upp och drar iväg på halvvolley men skottet i burgaveln.
Minut 21: 2-0. VTIF med anfall på deras vänsterkant och får iväg ett skott från utanför straffområdet som går in väldigt enkelt vid första stolpen.
Minut 24: 2-1 Jonte (Hestra) Fin hörna som Jonte är först på och kan snyggt skarva in bollen i bortre.
Minut 31: 2-2 Jonte (Enet) Nisse vinner bollen på mittplan och sätter fart framåt innan han spelar ut på Enet. Enet hittar med en perfekt passning till Jonte på bortre som enkelt kan göra sitt andra mål i öppen kasse.
Minut 43: Abdou med ett fint läge precis utanför straffområdet men skottet går strax över.
Det krävdes två insläppta mål innan vi vaknade och insåg att det var match, efter det tog vi över totalt. Vi börjar hitta rätt i både presspel och passningsspel och vi märkte att våra motståndare började bli trötta. Nu var det bara att fortsätta trycka på framåt och utnyttja dom ytorna vi hade börjat hitta.
Minut 50: 2-3 Abdou (Hestra). Precis den starten vi ville ha i andra halvlek. Återigen en väldigt fin hörna från Hestra som Abdou bara behöver sätta pannan på och bollen går in i mål. Vändningen är fulländad.
Minut 55: Matchens anfall där Ahlen driver upp bollen och sätter på mötande Jonte. Jonte skarvar på ett tillslag vidare till Agge som i sin tur sätter bollen direkt på Abdou som drar till på volley men målvakten gör en fin räddning till hörna.
Minut 65: Fin passning av Anton som hittar Agge i djupet som lobbar målvakten men deras back hinner sparka undan bollen vid mållinjen.
Minut 70: Inkast från Janne som Abdou skarvar ner i första hörnet men målvakten är snabb ner och räddar ut till hörna.
Minut 77: Nytt inkast av Janne som Abdou är först på men återigen en fin räddning av deras väldigt duktiga målvakt.
Minut 80: Pontus kommer in och Jonte går ut.
Minut 83: Hestra med en perfekt boll som bryter genom deras mittfält till Agge. Det blir en två mot en situation och Agge spelar fram Pontus i friläge men målvakten räddar hans skott.
Efter lite tryck på fasta situationer från VTIF så blåser domaren av matchen.
Starten idag är inte alls bra men samtidigt så visar VTIF upp en fotboll i början av matchen som gör att man inte förstår att dom står på noll poäng. Men efter deras 2-0 mål ändras matchbilden helt och dom skapar bara någon halvchans på fasta. Vi trycker på ordentligt, fyller på med folk och pressar som lag betydligt bättre. Vi har många lägen som ska vara mål men som vi bränner, men det viktiga är att vi fortfarande skapar mängder med chanser i varje match.
Framförallt ska vi ta med oss moralen som vi visar upp och som gör att vi kan vända den här matchen. Oerhört starkt!
Dagens hattar:
3 hattar - Axel Andersson. Sin klart bästa match för i år och är en väldigt viktig spelare för oss i sättet som vi spelar. Idag är det han som tar tag i det vid underläget och vinner mycket boll på mitten. Två fina assist och startar även många andra anfall genom sitt passningsspel.
2 hattar - Jonatan Eriksson. Två fina och viktiga mål när vi behöver det som mest. Ständigt i rörelse och vill ha bollen hela tiden vilket gjorde det jobbigt för deras försvar. Även bra i det defensiva.
1 hatt - Felix Ahlsteiner. Driver många gånger förbi sin försvarare vilket resulterar i övertag. Gör ofta väldigt rätt när han ska lugna ner spelet eller när han ska sätta tempo på det.
Nästa match så möter ettan och tvåan varandra på Ryavallen. Det är toppfavoriten Torpa som kommer på besök vilket kommer bli en rolig och tuff match. Matchen spelas på onsdag den 14/6 klockan 19:00. Då behöver vi allt stöd vi kan få!
På söndag så spelar U-laget bortamatch mot Burseryd klockan 17:00. Åk gärna också dit och stötta våra unga och gamla!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera