Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Valskog IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Valskog IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Valskog IK- Dingtuna 0-2
I lördags gästades vi av Dingtuna, vi kom att äga spelet första 20-25min där vi radar upp en 3-4lägen sedan svänger matchbilden och Dingtuna äter sig mer och mer in i matchen. Tyvärr så faller vi in i deras tjafsande och deras psykningar låter vi påverka oss istället för att visa att vi är ett bra fotbollslag.
Vi gick till halvtid med 0-0 och jag var inte speciellt nöjd med spelet. Det hinner gå ca 10min av första halvlek då Dingtuna får en hörna och efter lite flipper i straffområdet så skall Danne rensa och får en felträff som gör att Hampus i målet plockar upp bollen, domaren anser att det är en hemåt pass och blåser för indirekt frispark och 0-1 ligger i nätet. Även fast de gör 0-1 så visar vi ingen aggressivitet utan är passiva och agerar inte utan vi reagerar när passningen redan är slagen osv.
0-2 görs på straff med ca 10min kvar av matchen.
Denna match var ett bakslag i en hittills bra försäsong men såg en del brister som vi skall rätta till och med 4st träningsmatcher kvar så är det dags för spelarna att visa att de vill slåss om dessa 11platserna i startelvan och totalt 16st platser till varje match.
Nu tränar vi tisdag och torsdag innan Stenkvista gästar oss på fredag kl.11.00 på centralvallen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera