Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Valskog IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Valskog IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Valskog IK – Surahammar 3-1
Matchen började lite avvaktande från båda lagen men det märktes från start att vi var tryggare med boll och att trots att vi bara testat det nya spelsystemet en match tidigare så syntes det att laget verkar bekvämt med det. Vi låg rätt, var kompakta och vågade rulla efter marken.
Redan efter 5-10min bröt Markku sig loss i djupet och fick ett rent friläge och med lite mer kyla i avslutet så hade vi kunnat ha ledningen direkt. Vi hade ett bra spelövertag och efter 20min ungefär, efter 3st väggspel på höger kanten genom Surahammar så får Rikard Petersson ett friläge från kanten där han avslutar hur kyligt som helst genom att chippa den över den utrusande målvakten 1-0. Spelmässigt och försvarsmässigt såg det stabilt ut, de halvchanser de får på oss är pga egna misstag i uppspelsfaserna men det rede oftast backlinjen upp själva eller Hampus i mål.
2-0 kom ca 10min efter 1-0målet då haft en riktigt bra period då vi ägt mycket boll och hotat Suras backlinje flera gånger. Vi spelade oss fram längst vänsterkanten denna gång, sedan spelas bollen tillbaka till Danne som ser Markku och Rikard komma med bra fart in i boxen, så med ett bra inlägg i ytan mellan målvakten och deras backlinje kunde Rikard möta upp bollen med pannan och 2-0 var ett faktum. Ett resultat som kunde ha varit större till halvtidsvilan.
Till andra halvlek gjorde vi 5st byten men som inte märktes utan vi fortsätter spela stabilt och kompakt och vi är inte rädda för att äga mycket boll utan känner oss bekväma och litar på varandra. Förutom att vi missar 5-6chanser till att utöka ledningen hotar Surahammar oss inte märkvärt mycket utan försvaret löser oftast situationerna som uppstår relativt enkelt. Det är inte först i 75:e minuten som Surahammar tilldelas en straff efter en tilltrasslad situation i straffområdet.
Straffen räddar Hampus i målet men returen är vi inte först på utan låter dem tyvärr reducera till 2-1. Surahammar flyttar upp sina positioner i jakten på en kvittering men efter en försvarsmiss från Sura försvaret så kommer Jonas i en 50/50 duell med målvakten och i sådana situationer lägger Jonas inga fingrar emellan, han vinner duellen och kan raka in 3-1.
Ett resultat som står sig matchen ut och vi vinner igen.
Detta var en stabil laginsats som visar att vi är på rätt väg och att vi ska fortsätt bygga vidare på detta och finslipa visa detaljer. Kul att se att trots att vi har många nya i laget och spelar in ett nytt system så tar vi de extra löpmetrarna för varandra, vi vågar och vill delta både i anfall och försvar.
Nu ser vi fram mot en bra träningsvecka innan vi gästas av Fellingsbro AIF på lördag kl.13.00.
//Daniel
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera