Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Valskog IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Valskog IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Tero sammanfattar de tre första omgångarna på hösten:
Överlag har matcherna varit bra.
7 poäng har vi tagit.
Match 1, Gideonsberg på bortaplan blev den första matchen som vi skulle spela.
En match som lagen delade på varsin halvlek. Gideonsberg startade bäst och vi var något passiva i både försvarsspelet och även i bollinnehavet.
Andra halvlek tar vi över mer och tillslut får vi en välförtjänt kvittering genom Rauli Pakanen.
Match 2, topplaget Oden gästar oss på Björliden.
Vi startar matchen i ett rasande tempo och bollinnehavet samt aggressiviteten i försvarsspelet är bra.
0-0 står sig i halvtid, men i början på andra halvlek gör vi 1-0 genom Danne Källberg som nickar in en hörna.
Vi tar också ledningen med 2-0 med 20 min kvar, genom Rauli Pakanen på en frispark.
I slutskedet av matchen gör också Dennis Spizewski 3-0.
En väl utförd prestation denna kväll, där vi återigen visar att vi kan vinna mot alla lag i denna jämna serie.
Match 3, spelades igår på bortaplan mot Irsta IF.
Vi åker dit med en sargad trupp, många småskador på spelare. Spelare borta pga av jobb, semester mm.
Ingen lätt match på förhand då Irsta spelar för sin överlevnad i årets serie.
Vi startar ändå matchen väldigt bra med variation på anfallsspelet med många fina kombinationer.
1-0 gör vi också rättvist genom Kevin Brattgjerd i den 13:e minuten på ett skott långt utifrån.
Efter målet tappar vi vårt spel och Irsta tillåts ta över mer och mer. Irsta hotar gång på gång, mestadels på fasta situationer, där dom var starka. Men Joakim Brunnberg i målet tillsammans med försvararna avvärjer det på ett bra sätt och vi går till pausvila med ledning 1-0.
Andra halvlek startar jämt och båda lagen vaskar fram en del bra chanser. I minut 63 till 65 händer det som grundlägger kvällens seger!
Minut 63 gör Jimmy Källberg 2-0. Direkt på avspark vinner vi boll och kommer runt på kanten. Bollen spelas in till Tomas Selander som behärskat sätter 3-0. Minut 65 gör Jimmy Källberg återigen mål och 4-0 är ett faktum.
En galen period där vi verkligen får maximal utdelning, men framförallt tar vara på vårat fina anfallsspel.
En väldigt skön seger med tanke på vilka förutsättningar vi hade inför denna match!
Nu får vi vila till söndag då Ransta gästar oss på Björliden kl 13:00.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera