Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Väskinde AIS Fotboll Seniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Väskinde AIS Fotboll Seniorer.
Fotboll Seniorer
Följ oss för uppdateringar
Fårösund B - VAIS 0-3 (0-1)
2 min 0-1 Pierre ass Robin
65 min 0-2 Chrille ass Joel
88 min 0-3 Mattias ass Chrille
Skott F 14 V 20, på mål F 4 V 9, Hörna F - V 13, Frispark F 9 V 7 Gula F - V 1 (Joel)
Laget John - Joel, Alberto, Jocke, Danne J - Zivan, Vlad, Pierre, Robin, Mattias - Chrille avb Ansin, Danne C, Siltberg, Julle
Årets bästa plan och ett härligt fotbollsväder, förutsättningarna var perfekta för en bra match. Tyvärr uppträdde vi lite lojt och hade någon känsla av det skulle ordna sig även om vi inte riktigt gav allt. Känslan förstärktes kanske av att vi redan i andra minuten gör 1-0 genom ett långskott från Pierre. Efter det är vi lite bekväma även om vi ibland spelar riktigt bra och håller bollen inom laget på ett föredömligt sätt.
Vi hade pratat innan matchen om att komma runt på kanterna, då Fårösund har en riktigt stark centrallinje men av det blev det inte så mycket i första halvlek. Våra yttrar kryper in lite för tidigt i banan när de blir otåliga på att bollen aldrig spelas ut. Det blir lite bättre i andra även om det ändå dröjer tills 65 min innan vi kan göra tvåan. Joel kliver på ett bra sätt rakt in i straffområdet och på returen på hans skott kan Chrille stöta in tvåan. Det tredje målet drar Mattias in via bortre stolpen med ett distinkt avslut.
Fårösund står upp på ett bra sätt och första poängen lär komma snart, vi är glada att det inte blev mot oss i den här matchen. Vi får ta med oss att vi har ett bra passningsspel och ett stort bollinnehav matchen igenom, tre poäng och en hållen nolla är inte heller helt fel.
| Träning | 18 aug, 18:45 |
| Klintehamns IK (hemma) | 20 aug, 18:30 |
| Träning | 25 aug, 18:45 |
| Visby BoIS B (borta) | 27 aug, 19:30 |
| Träning | 1 sep, 18:45 |
| 12 aug | Skadegörelse på C-plan |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera