Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Utsiktens BK F17 Akademi
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Utsiktens BK F17 Akademi.
F17 Akademi
Följ oss för uppdateringar
Sedan årsskiftet är Alejandro övergripande ansvarig för Utsiktens akademi för F16/17 och det har varit en händelserik start. När han klev in i klubben möttes han av en grupp spelare mitt i förändring – med nya ansikten, gamla spelare som lämnat, och en osäkerhet som låg i luften. Fyra månader senare har något börjat ta form. Genom tålamod, tydlighet och en stark tro på spelarnas potential har Alejandro tillsammans med teamet och tjejerna börjat bygga något hållbart – både på och utanför planen.
– Jag kom till en grupp spelare med väldigt fin fotbollskvalitet, berättar han. Från start har vårt fokus varit tydligt: vi vill inte bara tävla, utan också utveckla varje spelare, forma en stark lagidentitet och bygga något hållbart för framtiden.
Men starten har inte varit utan utmaningar. Laget hade nyligen genomgått stora förändringar, med många nya spelare in och flera som lämnat.
– Det fanns en naturlig skepsis i början. Det viktigaste för oss var att skapa förtroende – att övertyga spelarna om att det här projektet är värt att tro på. Det har varit väldigt positivt att se hur de flesta tjejerna svarat med engagemang, öppenhet och en vilja att växa tillsammans.
Inför derbymatchen mot SG Ruddalen – en ny utmaning väntar.
På fredag kväll väntar en tuff seriematch mot SG Ruddalen – ett lag som öppnat starkt med tre raka vinster.
– Det blir min första match mot dem, vilket gör det extra spännande. Vi vet att de är ett effektivt lag i den sista tredjedelen, och vi kommer behöva prestera på topp för att matcha deras intensitet.
Vad vill du se från ditt egna lag?
– Mot ett starkt offensivt lag som SG Ruddalen gäller det att kontrollera bollinnehavet och spela med bra positioner. Men lika viktigt är att vi känner oss trygga utan boll – att vi har tålamod, är aggressiva i duellerna och fokuserade från start till slut.
Senaste matchen mot Alingsås slutade 2–0 till Utsikten – en prestation med både toppar och lärdomar.
Reflektioner från vinsten mot Alingsås – och spelare som klivit fram.
– I första halvlek spelade vi riktigt fin fotboll, precis som vi vill. I andra halvlek tappade vi lite struktur och gjorde några misstag, särskilt i slutet. Det är något vi måste lära oss att hantera bättre framöver – att behålla lugnet även när det hettar till.
Spelare som du anser klivit fram i laget?
– Alma har verkligen överraskat. Hon missade hela försäsongen på grund av skada, men har kommit tillbaka med teknisk skicklighet, mognad och smarta beslut.
– Och Filippa har klivit fram både på och utanför planen. Hon visar ledarskap, peppar sina lagkamrater och gör skillnad med sin snabbhet och genombrottsförmåga.
Avslutningsvis – vad krävs för att ta poäng mot SG Ruddalen?
– Att vi håller vår linje. Spelar vårt spel med lugn, intensitet och beslutsamhet. Vi måste snabbt se var vi kan såra dem och samtidigt fortsätta bygga vidare på vårt egna spel. Gör vi det i 90 minuter, då har vi goda chanser att stå som vinnare.
Vi tackar Alejandro för pratstunden och önskar honom och laget lycka till i kvällens spännande derby.
Avspark kl 20:00 ikväll, fredag 25/4 – SG Ruddalen vs Utsikten F17.
Kom och upplev kvällens match på plats – vi ses vid sidlinjen!
Träning | 4 jun, 20:00 |
Träning | 5 jun, 18:30 |
Träning | 7 jun, 09:00 |
Husqvarna FF/Jönköpings Södra IF (borta) | 8 jun, 15:00 |
Träning | 9 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera