Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Uppsala PBK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Uppsala PBK.
Uppsala PBK
Följ oss för uppdateringar
… den sista 4-stadsmatchen, borta mot Västerås 18 april.
Av tradition har vi alltid åkt buss till Västerås vid det tillfället, eftersom vi alltid haft ett 15–20-tal spelare utöver 4-stadslaget, som vill spela ”Gurkaslaget” efter 4-stadsmatchen, vilket vi gjorde så sent som våren 2023 med 21 spelare + sparring.
Vi hade räknat med att göra likadant i år, men nu har vi fått veta att det finns inga tävlingstider, endast för 4-stadsmatchen, samt 4 banor över!
Vi har nu som hastigast utsett spelarna till 4-stads, för att skapa utrymme på bokningslistan för de banor som finns kvar. Anmälningslistan har sålunda redan överbokats, och jag bifogar den i renskrivet format, och med namnen i den ordning som de antecknades. För närvarande har vi 2 överbokning, men de har jag satt på kölistan, om intresse fortfarande finns! Alltså! … det finns endast plats för 8 spelare till Gurkaslaget!
Vi kommer heller inte att åka buss, utan i egna bilar, där samtliga anmälda ges möjlighet att anmäla både sig själv och ett fordon.
Samtliga matcher startar 12.30, varför vi bör komma i väg från hallen runt 10.45, om någon vill hälla i sig en kopp kaffe vid ankomsten!
På länken här nedan kan ni se laguttagningen till 4-stads, samt de 8 spelare som nu har en plats i Gurkslaget!
Preliminär laguttagning 4-stads, Västerås, samt Gurkaslaget!
//redaktör J O Öberg i samarbete med UK och Styrelsen
| Riksserien omg #1 | 8 sep, 10:00 |
| Riksserien omg #2 | 22 sep, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera