Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om UNIK BK B-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från UNIK BK B-lag Herrar.
B-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Från och med fredag 1/11 finns det is på bana 1 på Studenternas, vilket innebär att vi tränar där from nu. Det finns en del saker som är nya iom ombyggnationen och att stora delar av anläggningen fortfarande är en byggarbetsplats. Här nedanför hittar ni den information vi fått från kommunien angående parkering, entréer och omklädningsrum.
Entréer
För spelare, ledare, föräldrar och andra som ska in på området för träning/match är det entrén mitt på Ulleråkersvägen som gäller. Stor byggrind som är svår att missa.
Kommer att sitta skyltar på staketet längs arenan som hänvisar dit för träning. Man går in där och följer sedan bara avspärrningen (som en gång) längs pisten och runt pisten. (Se blå markering på bilden)
Man går sedan in i huvudläktaren via ingångarna på framsidan av läktaren, alternativt via mittgången. Båda dörrarna på läktarens kortsidor (norr och söder) kommer att vara öppna som nödutgång men ska inte nyttjas som entré/passage.
Omklädningsrum
Alla omklädningsrum ska finnas tillgängliga. Nyckelskåpet som tidigare satt i vaktmästarbyggnaden ska idag ha blivit flyttat till omklädningsrumskorridoren utanför omklädningsrum 5.
Parkeringar
Parkeringarna som finns nu på kort sikt är de längs Ulleråkersvägen. I takt med att man från bygget mer och mer avetablerar på södra parkeringen så ska platser finnas där också.
| Träning | 7 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera