Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om UNIK BK B-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från UNIK BK B-lag Herrar.
B-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det vart en tidig morgon på fredagen då vi samlades på studan.
Grabbarna va taggade på att åka men dom insåg inte hur lång resan va.
För när vi bara hade 1 timme kvar på resan så va det näst intill knäpptyst och många som sov.
Första matchen skulle bli mot Ready som hade kommit 3a i Norska ligan.
Dom va rätt bra, inte Edsbyn bra eller nåt sånt. Men dom va helt ok!
Norsk ledarna va helt klart imponerade av vår bänk som va 9st grabbar.
Dom hade alltid svårt att få ihop lag till sina matcher.
Mer om matchen så va det väl inge jätte bra spel från oss vi kan mkt bättre och hela den biten, så vi föll med 7-3.
På kvällen så fick dom värma på sin egna mat i rummen dom blivit tilldelade.
Dom sov 7 st i varje rum och sköte sig nog rätt bra.
Hade sagt att senast 00.30 ska det va tyst.
Tror det höll rätt så bra, men som vanligt så finns det alltid några som är över hypade!
Lördag och frukost började dagen med, sen fick dom egentid och jag tror att många gick ner på stan och kollade runt.
Sen så bar det av mot match igen.
Denna gång Norska mästarna Ullevåll.
Första halvlek gjorde vi inte mkt rätt, vi jobbade inte ihop, åkte inga skridskor,passade inte bollen.
Men sen i andra hände nåt, och vi började åka skridskor passa bollen och prata där ute på plan. Då var det skoj igen :)
Efter denna match så var det dags för Holmenkollen, och kolla på backhoppning.
Garanterat något jag iaf bara kommer göra en gång i mitt liv så roligt att ha fått gjort det :)
Sjukt va högt upp det är och hur långt dom hoppar.
Grabbarna gick nog mest och kolla efter reklam grejerna man kunde få.
Efter detta så begav vi oss till hotellet och nu var det avslutningsmiddag.
Kavaj och grejer skulle på, jag själv dagen till ära invigde min nya blåa kostym. Gjorde ju självklart succé när jag kom ner.
Grabbarna va så stiliga så man trodde att det va män man skulle ut och äta med.
Vi fick ett fantastisk mat upplevelse och vid efterätten så va många bra trötta!
Nu i skrivande stund så ska jag packa ihop och sen ner och äta frukost. Sen blir det en guidad tur innan vi far hem igen.
Det va en bra avslutning för oss alla och nu är det 2 frivilliga träningar kvar och jag ska dra igång spelar samtalen snart.
Så vi får se vad som händer nästa år.
Jag hoppas så många som möjligt fortsätter för det är ett fantastiskt lag och fantastiska grabbar som förtjänar att även få lite sportsliga vinster ihop.
Nu har dom iofs säkert fått vänner för livet vilket slår högst av allt i slutändan.
Själv så känns det lite tråkigt att säsongen är över.
Nu kommer jag ha tid till massa annat som att diska och städa hemma. Har ju alltid kunnat skyllt på bandyn förut. Men det dyker nog upp något annat som man fyller upp tiden med.
Får vi se om det blir ett återseende nästa år från mig det är lite grejer som måste tas hand om hemma innan det är helt klart.
Men tack för resan och vi ska ge allt beröm till Erik Sundén som alltid ställer upp på dessa grabbar i ur och skur.
Sen Matts som styrt ihop hela denna resa åt grabbarna. Helt otroligt!
Ha det gött
| Träning | 21 maj, 19:00 |
Tack Mange, Eric och Matts för ert underbara engagemang, ert engagemang och för alla era initiativ! Ni har lyckats på alla fronter, inte minst med att få ihop våra tonårskillar och få dem att växa! Hoppas att det fortsätter nästa säsong!! Hälsar Kicki
RapporteraRapportera