Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Undroms IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Undroms IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Undroms IF Fotboll har officiellt "slumrat" ett tag, men har för den skull inte legat på latsidan! Efter lagets avslutning i oktober har diverse klubb/föreningsmöten, ÅFF repskapsmöte och spelarmöte avlöst varann och med det bakom oss har vi följande läge i truppen :
På minussidan vet vi att Joel Ölund slutar (men man kanske aldrig ska säga aldrig?) Mathias Åman som flyttade till Skåne redan i höstas har ny klubbadress Örtofta IS. Stort Tack till dessa spelare som varit Undrom trogen i många,många år.
På plussidan har vi två "comebackande" spelare ; Patrik Persson (uppehåll förra säsongen) och Jocke Strandberg, (skadedrabbad i två omgångar) två spelare som vi är glada att få tillbaka igen. Vi jobbar på ännu en spelare...kanske, kanske.
I övrigt ser truppen oförändrad ut, men uppdateringar kommer framöver om det sker några förändringar.
En vakant plats i Div 4 uppstod inför repskapet, då Sollefteås andralag lade ner verksamheten efter endast två säsonger. Vi har tackat ja till den vakansen och spelar alltså i Ångermanlandsfyran kommande säsong.
Undroms IF erbjöds uppflyttning redan förra säsongen, som 13:e lag, då turerna kring sista matchen 2015 inte gått rätt till. Ork, motivation osv fanns inte just där och då, varpå valet blev att ej acceptera den friplatsen.
NU däremot kändes valet ganska enkelt. Fyran blir en bättre och roligare serie att spela i, där betydligt färre lag 2 och 3 håller till. Att kliva upp i fyran igen kommer givetvis att innebära tuffare och hårdare motstånd. Målet för året som kommer får bli att göra en så pass bra säsong att vi håller åtminstone två lag bakom oss. Skulle vi lyckas placera oss i mitten av serien får vi vara mer än nöjda.
Spelarmöte har genomförts tidigare i veckan. Över en kopp kaffe och macka gavs info i stora drag kring kommande säsong. Samarbetet med Bollsta IK fortsätter, något som känns väldigt bra. Några spelare från Bollsta (som spelade med oss ifjol) deltog även på mötet.
# Träningsstart i Kuben två gånger/veckan fr o m januari. Måndagar 18:30 och Onsdagar 19:45
# Träningsmatcher i mars/april
# DM ?
# ALTINS Cup april
# TEAMbuilding mars/april
# Kvällsmatch juni/juli ?
Nu har vi endast 18 dagar kvar till träningsstart. Innan dess ska vi hinna få besök av Tomten och fira in det nya året, sedan kör vi ! / Stefan
| Parasport-dagen | 17 maj, 09:45 |
| Träning | 20 maj, 18:15 |
| Frånö SK (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| Träning | 24 maj, 12:15 |
| Träning | 27 maj, 18:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera