Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Undroms IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Undroms IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter en fruktansvärt "orolig" säsong 2014, står vi nu med facit i hand som säger att Undroms representationslag spelar i Div 5 nästa år.
Den gångna säsongen har lagmässigt inte varit lik någon annan. Många oseriösa som lämnat laget, både innan seriestart och under seriens gång. Inte mindre än åtta spelare försvann från A-truppen, vilket naturligtvis inte var optimalt. Lägg därtill skador och övrig frånvaro, så blev det tillslut omöjligt att knyta ihop säcken på ett positivt sätt. Vi lyckades stärka upp något då vi under hösten fick hem två spelare till föreningen, men i det stora hela räckte vi inte till ändå. Truppen var helt enkelt för liten.
Kritiska röster började höras då man förstod att vi kanske inte skulle klara kontraktet i 4:an.
Uppmuntrande röster hördes det inte så mycket av, vilket garanterat hade varit guld värt för laget och alla runt omkring!
Vad alla kritiker och förstå-sig-påare helt klart har glömt bort, är att efter säsongen 2011 lades i princip HELA dåvarande A-lag ner !
Micke Holmsten valde att "tacka för sig" efter MÅNGA års slit i föreningen. Alla ledare för A-laget klev också av och därmed även i stort sett samtliga spelare !
Kvar inför säsongen 2012 hade Undrom sitt utvecklingslag i Div 6, med ett gäng unga spelare där medelåldern låg på 18 år. För att enkelt summera dåtidens val, så beslöt vi att flytta upp dessa spelare och köra på i Div 4. Ett stort steg för många, men en utmaning alla ville ta vara på !
Med Kenneth Bergström vid rodret fixade vi förnyat kontrakt i Div 4 med detta unga lag 2012. Följande två säsonger har genomförts med Mathias Åman som spelande tränare.
Nu får vi börja om och hittills har vi haft två spelarmöten, där både spelare och ledare fått säga sitt och tycka till inför 2015.
* Vi har redan nu klartecken till spel från 16 spelare, vilket känns otroligt skönt. Inbjudan till provträning ligger också ute hos 5-6 intressanta namn. Vi får se vad det kan leda till.
* Vi riktar ett stort TACK till Tony Vedin, som nu lämnar oss för att spela med Kramfors kommande säsong. Lycka Till och till sist; alltid välkommen tillbaka till "modershuset" !
* På tränarsidan har vi de två senaste säsongerna haft Masse Åman som ansvarig, spelande tränare. Inte alltid en så lätt uppgift att ro i land. Masse blir kvar i laget, men fortsättningsvis enbart som spelare. Det tackar vi för, en otroligt viktig kugge i laget! I dagsläget jobbar vi vidare med tränarfrågan.
**Träningsstart i Kubenhallen, Söndag 9/11 kl 17.00-18.30
Vi kommer fram till årsskiftet att ha "öppen" träning, där den som vill provträna med oss är välkommen.
Under dessa sju söndagar fram till Jul kommer vi att fortsätta med Kenneth Bergströms "Julkorven", en inomhusturnering han startade upp 2012 och som varit ett populärt inslag vid varje höstupptakt. Det blir ungefär tre lag som kommer att möta varann under dessa söndagar, med sedvanlig prisutdelning vid sista omgången 21/12.
Därefter tar vi Jullov innan allvaret börjat i Januari. Obligatoriska träningar, både fys (Aquarena) och fotboll (Kuben) är det som gäller då.
**Till sist vill jag rikta ett stort TACK till er som spelade för Undrom denna säsong. Vi kämpade många gånger i uppförsbacke, men ni gav aldrig upp. Jag kan glädjande konstatera att ett stort Undromshjärta finns hos er, då de flesta av er har valt att"kriga" tillsammans ännu en säsong. Ni är guld värda!
TACK också till alla er som funnits kring laget och fått allt att fungera. Ni vet vilka ni är, så ta åt er !
Väl mött 2015 / Stefan
| Träning | 24 maj, 12:15 |
| Träning | 27 maj, 18:15 |
| Sidensjö IK (borta) | 29 maj, 19:00 |
| Träning | 31 maj, 12:15 |
| Nätra GIF (hemma) | 4 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera