Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Unbyns IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Unbyns IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Spöregn, plus 3 grader - kunde vara mera inbjudande! Men lika för alla och alla gillade läget. Återigen en match med liten trupp som medför att vi fick stuva om i positionerna.
Vi startade med Visepn i mål, backlinje med Fille, Alex, Adde, och Axel.
Mittfält med Simon och Zacke med Robbs framför (Tong kom in snabbt). Robin, Macke och Stefan framåt.
Avbytare: Herman och Robbs
Matchen började med att Alvik hade initiativet till en början, men ganska snabbt jämnade det ut sig och var rätt jämnt. Alvik lite hetare in i duellerna och vi blir tveksamma, men kan hålla spelet hyfsat uppe. Dock är vi fel i positioner.
Efter 30 minuter kommer den avgörande kvarten, där Alvik gör 3 mål (eller rättare sagt två för vi gör ett åt dom). Fina mål efter bra prestationer men ett av dom har vi gått bort oss. Sen gör vi ett självmål då Simon skall rensa och får felträff.
I andra kommer vi ut bättre. Nu kliver vi fram mer, och ligger rätt i position defensivt. Vi börjar skapa chanser där Macke blir fälld på en och Simon sätter straffen. Nu jämnt spel och vi har bra kontroll. Tyvärr kan dom göra 4:an när dom får straff.
Matchen blir aldrig spännande sen.
Vi gör en helt godkänd andra halvlek, även om det finns mycket vi kan förbättra.
Defensiven i andra tar vi med oss. Samt en hel del kombinationer som visar att vi kan spela när vi bara bestämmer oss för det.
Simon blir MOTM efter ihärdigt slit över hela banan kryddat med att sätta en straff (självmålet ignorerade juryn)
| Träning | 14 maj, 20:00 |
| Träning | 19 maj, 20:00 |
| Träning | 21 maj, 20:00 |
| Luleå SK2 (borta) | 22 maj, 19:30 |
| Träning | 26 maj, 20:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera