Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Unbyns IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Unbyns IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det finns matcher där man tycker vi borde vunnit för att vi var (lite) bättre - kanske att man ibland är enögd. Och så finns det matcher där man borde vunnit för man haft typ 10-1 i målchanser. Det här var en sån match!
Vi startar med Vispen i mål, backlinje med Fille, Erik, Blurk, Stefan. På mitten Adde, Zacke och Simon. Martin, Macke och Tong bildade kedja (som man sa förr i världen).
Avbytare för dagen: Manouby, Tim, Axel och Bulan
Vi pratar om att ta tag i initiativet direkt, vilket vi också gör. Bra kombinationer, men dom har ett bra försvar så blir svårt komma till chanser. Vi har en fin chans där Tong spelas fri, men första-touchen går lite för långt ut så han får dålig vinkel.
Efter 20 kommer så deras ledningsmål som en blixt från klar himmel. Vi missar när vi skall spela oss ur och dom kan slå en boll mot bortre där dom trycker in bollen. Känns väldigt surt här!
Men vi fortsätter och kan kvittera ganska omgående när Simon kan sticka in bollen mot Macke som kommer först och kan runda keepern och lägga in den i öppet mål. Vi trummar på, skapar lägen där vi kanske framförallt minns den overkliga räddningen på Eriks nick på hörna. Årets räddning i Div 4 klar redan!
I andra ser matchbilden likadan ut, fast chanserna blir än klarare. Vi har två flipper framför deras mållinje där det en gång håller på att bli självmål. Vi har ett friläge från Manouby som går strax utanför bara för att nämna några. Naturligtvis skall vi kunna avgöra matchen, men det gick inte. Dom har en bra chans som Vispen kan avvärja i en 50/50 löpning. Sista 10 minuter blir det lite Hawaii fotboll och dom har en del halvchanser.
Vi tar med oss en bra prestation där vi vårdar bollen och kan kombinera bra och skapa chanser. Vi värderar långt - kort - vända hemåt på ett bra sätt, men tekniska misstag gör att det inte alltid blir rätt.
Blurk gör comeback på ett strålande sätt, och bildar ett bra mittbackslås med Erik. Ytterbackar fyller på bra och ger tyngd i anfall. Mitten viktig för att få till ett spel, där Simon lyser och kniper MOTM. Framåt är vi farliga med många chanser. Martin börjar komma upp i varv. Manouby ett bra inhopp med två chanser, varav den ena är väldigt bra.
Vispen räddar oss på den chansen som det står om tidigare.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera