Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Unbyns IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Unbyns IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Hemmamatch mot Arvidsjaur på Sporn, tillika byadagen och därför mycket folk runt planen.
Vi startade med Marcus i mål, Humlan, Aidan, Adde och Tomas i backlinjen. Simon, Kris och Anttila på mitten med Linus på vä, Wallin på hö och Martin längst fram.
Avbytare: Jens, John, Käll och Junior
Trots att vi pratade om att spela mer aggressivt lyckas vi inte riktigt nå upp till den nivå vi ville, utan dom kunde kombinera bra. Vi hade iofs en hel del bra chanser i första där vi borde gjort något mål kan tyckas. Det kändes som vi hade kontroll. Tyvärr kunde dom ta ledningen, men ingen fara på taket.
Direkt i andra kan dom göra 0-2 på ett snyggt skott i bortre gaveln. Som tur är kan vi ganska snabbt reducera genom Per som utan assist snyggt placerar in bollen stolpe in. Nu börjar en lång forcering. Och eftersom dom inte hade några avbytare blir dom allt tröttare. Wallin kan kvittera med 10 kvar när han lägger bollen över deras keeper efter pass från Martin. Vi har nu ett flertal högkaratiga chanser där en boll tar i ribban, Simon har två bra lägen m.m. Lite oskärpa och avslut lite för långt utifrån gör att vi inte får in bollen. Surt för andra matchen i rad.
Aidan och Adde återigen bra som mittlås, Simon dominerade stort på mitten. Anttila gör en fin match igen.
Detta är en match vi borde vunnit, men positivt är ändå att vi hämtar upp och inte ger oss. Det tar vi med oss till nästa match.
| Träning | 7 maj, 20:00 |
| MSSK 2 (hemma) | 10 maj, 16:00 |
| Träning | 12 maj, 20:00 |
| Träning | 14 maj, 20:00 |
| Träning | 19 maj, 20:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera