Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Unbyns IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Unbyns IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Solig dag på Tuna. Notasdagen och mycket folk. Härlig inramning till vår match mot Notviken. Vi kände stort behov av "medflyt" efter en dålig insats i förra matchen.
Vi startade med Marcus i mål, Rickard S, Per T, JO och Jens på back. Peter och Mattias S mmf med Simon på hö och Ronny på vä. Framåt Kris och Martin.
Avbytare David, Burman, Jocke, Bäcks (som var lite krasslig)
Matchen startade med att dom skapade några farligheter. Efter 10 minuter eller så tar dom ledningen genom ett stick i djupled där deras snabbe forward kan löpa ifrån oss centralt. Dom har sen ett bra läge att göra 2an. Sen jobbar vi in oss i matchen och tar över fullständigt. Kombinerar mycket fint på mitten, vinner allt i backlinjen, skapar flera kanonchanser (stolpe, friläge nära mv, m.m.), tyvärr utan att sätta den. Här hade matchen kunnat avgöras! Vi känner ändå att vi spelat riktigt bra - kul!
I andra jämnar det ut sig. Inte lika fint spel. Men vi dominerar på mitten fortfarande. Det blir tuffare (dom kommer närmare oss). Vi kan kvittera efter en frispark som JO slår perfekt till Pelle T som likt en stridsvagn forsar in i boxen och knoppar in den. Vi skapar en del chanser, men mot slutet pressar dom på igen och har flera farliga chanser att avgöra. Totalt sett rättvist resultat sett till antalet chanser, men vi hade mer av spelet och borde nog kunnat avgöra i första.
Bra insatser av Marcus i mål som får revanschera sig efter förra, Backlinjen lysande med plus för JO. Mittfält bra med Peter och Pelle T i varsin halvlek som fältherrar. Simon bra första halvlek speciellt, Martin, Ronny och Kris skapar mycket framåt i första.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera