Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Unbyns IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Unbyns IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Lite sjukstuga inföll lagom till premiären så vi fick fylla på med nya mannar i truppen. Vi hade på känn att vi skulle möta ett bra LiraBK, vilket också visade sig vara fallet.
Vi startade med Marcus i mål, JO och David som mb, Jens på vb och Adde på hb. Jocke och Mattias hade mmf med Kris på hö och Simon på vä. Martin och Bäcks spelade forward. Avbytare var Gerdin, Burman, Patte N och Robban.
Lira började mycket rörligt med bra passningsspel samtidigt som vi var väldigt oorganiserade. Efter 15 gjorde dom 1-0 och det såg mörkt ut. Då omdisponerade vi lite i laget och genast såg det bättre ut och vi jobbade sig sakta in i matchen. Med ca 5 min kvar på 1a kunde vi kvittera efter att Patte skarvat fram en boll till Bäcks som kan lägga in den.
I andra börjar vi riktigt bra och har initiativet med flera bra chanser, Patte och Martin har varsina. I 68:e minutern kan vi ta ledningen efter att Robban spelat fram en boll som Kris hoppar över varvid Martin blir helt fri och kan lägga in den vid målisens högra stolpe. Nu ser vi bra ut, men tyvärr får dom ett enkelt kvitteringsmål som skapar energi i deras lag. Vi har en boll i kryssribban av Mattias i det läget som kunde blivit avgörande. Vi blir nu alltför oorganiserade i vårt försvarsspel. Ganska snart kan dom göra 3-2 lite turligt, efter att vi skarvar fram en boll till deras försvarare. Då går vi ner på 3-backslinje vilket får till följd att dom kan göra 4:an med några minuter kvar.
Jag tycker alla spelare förtjänar beröm för uppoffrande slit matchen igenom. Vi vrider oss ur en jobbig inledning och spelar bitvis riktigt bra, men förlorar mot ett bra lag.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera