Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ullvi SK Barnledare
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ullvi SK Barnledare.
Barnledare
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Vi börjar nu närma oss slutet av innebandysäsongen 25/26. Det har varit en fantastisk säsong där vi haft fler barn än någonsin som deltagit i både träningar och matcher.Vi har också välkomnat flera nya ledare i många av våra lag, och engagemanget har varit högt – hos spelare, ledare och åskådare. Det är verkligen inspirerande att se.
Jag känner en stor tacksamhet och stolthet över det arbete som görs varje dag i vår fina förening.
Så här i slutet av säsongen är det också en hel del som ska knytas ihop. Flera lag ska iväg på cuper och poolspelsfester, och det planeras för avslutningar med föräldramatcher och annat kul.
Några lag har fått in extra pengar genom sponsring eller försäljning och planerar lite större avslutningar. Som tidigare bidrar klubben gärna med fika om ni planerar en avslutning, till exempel i samband med en föräldramatch.
Det vi främst behöver säkra nu är hur planeringen ser ut för respektive lag gällande halltider fram till slutet av säsongen. Det är till exempel påsk vecka 14 och påsklov vecka 15, och dessutom är Irstahallen uppbokad för Irstablixten den 28–29 mars. Jag är tacksam om respektive lag kan kika över de sista veckornas träningstider och återkomma till mig via mejl med er planering, så att jag kan avboka de tider som inte behövs.
Igår skickade jag även ut en inbjudan till ledaravslutning den 7/5, som denna gång hålls på Bryggans Bistro. Alla ledare, hjälpledare, lagledare och styrelsemedlemmar är inbjudna. Om någon saknar en inbjudan får ni gärna höra av er till mig. Vänligen svara så snart som möjligt om ni kan delta, så att jag vet hur många jag ska boka för.
Jag vill också redan nu påminna om de utbildningskrav som förbundet har inför kommande säsong. Kravet är att alla ledare ska ha genomgått grundutbildningen samt gärna även en fortsättningsutbildning för att få stå i båset vid matcher. Förbundet gör nu en särskild satsning och erbjuder utbildningshelger under maj. Alla utbildningar finns upplagda på innebandy.se/vastmanland, så gå gärna in och anmäl er så snart ni kan. Vi uppmuntrar alla som är engagerade runt lagen att delta och föreningen står självklart för kostnaden.
Jag vill även passa på att påminna er som ännu inte visat upp utdrag ur belastningsregistret att göra det så snart som möjligt, då detta är ett självklart krav för alla som är aktiva inom barn- och ungdomsidrott.
Jag vet också att flera av er redan nu har börjat fundera på nästa säsong och skickat ut intresseanmälningar till era spelare – jättebra!
Det kan också vara aktuellt för vissa lag att prata ihop sig kring samarbeten för att få till ett bra upplägg inför serierna. Jag kommer att stämma av och göra anmälan för alla lag under maj. I samband med det kommer jag även att samla in önskemål kring träningstider inför nästa säsong. Som vanligt vet vi aldrig exakt vad vi får, men vi kan lämna in våra önskemål och hoppas att det faller väl ut.
Till sist vill jag bara bekräfta att jag nu har säkrat biljetter till SM-finalen och det blir en full buss med 55 personer – så kul med det stora intresset! Respektive lag samlar in betalningen och skickar det samlat till mig när det är klart. Skulle det ändå bli några biljetter över går det bra att bjuda in andra att följa med så att vi fyller alla platser. Mer praktisk information kommer inom kort.
Jag tror att det var allt för nu. Återkom gärna till mig så snart som möjligt gällande halltider, och glöm inte att anmäla er till ledaravslutningen.
Vi ses i hallen!
Endast sidans medlemmar kan kommentera
| SM-finalerna 2026 | 25 apr, 09:00 |
| Ledaravslutning säsong 25/26 | 7 maj, 18:00 |
| 24 feb | Bergslagslyftet 2026 |
| 15 feb | Årsmöte 2026 |
Kanonbra jobbat av dig Elin och alla andra barnledare hittills under denna säsong! Kul att allt i föreningen fortsätter att utvecklas och växa när det gäller barninnebandyn. När det gäller vuxeninnebandyn, så har vi heller aldrig haft så många spelare, ledare, träningar och matcher som under denna säsong. Hoppas att allt kan fortsätta flyta på i samma stil nästa säsong. Kul också att det börjar närma sig att de äldre barnspelarna snart att få börja lira med vuxna. Till nästa säsong (2026/2027) är 2 spelare (födda 2011) tillräckligt gamla för att få spela i vuxenserier. Förutsatt att alla i PF12-13-laget fortsätter att lira till säsongen 2027/2028, så har vi potentiellt 10 spelare som är tillräckligt gamla för att få lira med vuxna. Sen vad de själva vill och hur det blir är ju en annan sak, men det visar på att vi snart har ytterligare möjligheter i vår verksamhet. 💪
RapporteraRapportera