Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ullvi SK Barnledare
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ullvi SK Barnledare.
Barnledare
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Om ett par veckor är det dags för Stadsdelsfestivalen i Irsta och även i år deltar vi som förening.
Huvudsyftet med vårt deltagande är att marknadsföra oss som förening och berätta om vad vi kan erbjuda dem som är intresserade av att spela innebandy. Den planerade försäljningen ger oss också ett fint tillskott till föreningskassan – pengar som går direkt tillbaka till våra lag.
Stadsdelsfestivalen genomförs på skolgården utanför Idrottshallen mellan kl. 11–14 den 21/9.
Även i år kommer vi sälja popcorn, ha en "skjuta på mål"-station samt sälja hamburgare och fika. För att dagen ska bli så lyckad som möjligt behöver vi hjälp av föräldrar, ledare och ev. spelare i föreningen.
Jag kommer ansvara för inköp av det som vi ska sälja (hamburgare, korv, popcorn osv.), men hoppas att föräldrar och spelare kan tänka sig att baka till fikaförsäljningen. Vi behöver också hjälp med att bemanna stationerna under dagen. Vi är några representanter från styrelsen som kommer vara på plats och hjälpa till, men vi behöver fler.
Vi behöver hjälp med följande:
Grillstation: kl. 10–12:30 (2 pers, inkl. igångstart och framtagning) samt kl. 12–14:30 (inkl. borttagning)
"Skjuta på mål"-station: kl. 10:30–12:30 (inkl. framtagning) samt kl. 12–14:30 (inkl. borttagning)
Baka fika samt brygga kaffe
Skriv gärna på era lagsidor om Stadsdelsfestivalen och undersök vilka som kan tänka sig att hjälpa till med vad. Blir vi fler än planerat kan vi korta av passen. Uppmuntra gärna även spelare att komma ner och delta.
Tack på förhand!
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera