Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om UNIK BK UNIK Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från UNIK BK UNIK Herr A.
UNIK Herr A
Följ oss för uppdateringar
Nu är ungefär halva serien spelad. I den gångna helgen var dags att möta serieledarna Gustavsberg bandy hemma i Recoverhallen. Gustavsberg leder serien efter nio spelade omgångar. Kalix kan dock komma upp i samma poäng då de har spelat två matcher färre.
Matcherna mot Gustavsberg brukar historisk bli bra och roliga. Så även denna gång. Det blev en spännande tillställning där Gustavsberg till slut stod som segrare med 3 gjorda mål mot våra två.
I början av första halvlek får vi till ett bra tryck i spelet vilket gör det svårt för Gustavsberg att komma in i matchen. Spelet rullar på med fin skridskoåkning och ett högt tempo. Det skapas chanser från båda sidor. Efter 25 minuter så tar Gustavsberg ledningen genom Jimmy Strömbäck på ett hårt skott. Gustavsberg ökar på till ledning med 0-2 på en hörnretur som trycks in av Samuel Svedebäck. Vi reducerar till 1-2 genom Adam Askelöf på pass av Eric Ringblom vilket också blir halvtids resultat.
I andra halvlek går speltempot ner lite. Det skapas dock chanser från bägge håll. Gustavsberg ökar på sin ledning till 1-3. Vi ger inte tappt och efter 66 minuter reducerar vi till 2-3 genom Hannes Kanbjer på ett fint lyft av Adam, vi har bra häng på en kvittering
Vi skapar en del bra chanser men Gustavsberg försvarar sig rutinerat. Sammanfattningsvis så gör vi en bra prestation och med lite medstuds hade vi kunnat få med oss en pinne. Så blev dock inte fallet utan vi gratulerar Gustavsberg till segern.
Det känns som om vi är på väg uppåt igen. Nu är det tre bra träningar som gäller innan det är dags för borta match mot Järvsö söndag den 21 januari.
Nästa hemmamatch är mot GT76 söndag den 28 januari 19.00 i Recoverhallen. Då är alla hjärtligt välkomna.
| Träning | 2 jan, 20:30 |
| Träning | 5 jan, 20:30 |
| SIF Norrtelje (hemma) | 6 jan, 15:30 |
| Träning | 7 jan, 19:00 |
| Träning | 8 jan, 19:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera