Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om UNIK BK UNIK Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från UNIK BK UNIK Herr A.
UNIK Herr A
Följ oss för uppdateringar
UNIK förlorade hemma mot LAIK med 3-8, i vad som kan kallas ytterligare en hedersam förlust.... det börjar radas upp sådana nu. Siffrorna speglar definitivt inte matchbilden, men det går heller inte att sudda ut vad som står på tavlan efter 90 minuter.
Känslan hos skribenten och även i truppen var riktigt bra före match, detta kunde vara en match som skulle kunna gå rätt väg.
Och UNIK kom ut på isen med bra fart blandat med en tät defensiv och fick en smakstart när Hannes Kanbjer tryckte in 1-0 från högervinkel efter fint pass från Oskar Rönnqvist, tid 12:e minuten. Tyvärr kvitterade LAIK tursamt 3 minuter senare på en hörna som via ett misslyckat "hockeyskott" vållade oreda, UNIK-försvaret lyckade inte rensa och 1-1.....matchen började jämna ut sig,
Ungdomliga LAIK från bandynästet Lidköping är ett frejdigt spelande lag som gillar att äga boll, samtidigt som UNIK bestämt sig för att vara täta och resoluta i deffen. Dock,1-2 kom till LAIK i 21:a på ett hårt skott ur liten vinkel som smet in i bortre gaveln. UNIK hade flera chanser till kvittering, bl.a. via Tobias Engstrand som sög ner lyft, men inte lyckades med sista momentet.
LAIK gillar att skapa hörnor och 1-3 kom på en sådan som satt distinkt i buren. UNIK växlade upp igen mellan minut 30 och 40, August Elebring smaskade in 2-3 på hörnretur, med ryggen mot mål! Kvitteringen hängde i luften, men då kontrade LAIK och fick på en kanon från långt håll stenhårt under ribban, 2-4, som ett blixtnedlag.... ett icke rättvist matchresultat sett till matchbilden.
UNIK bytte målvakt i halvtid för att skapa någon typ av förändring, Viktor Mårtensson ut och 18:årige Axel Göthlin kom in, som därmed fick göra allsvensk debut! UNIK hade ett riktigt bra momentum i inledningen av 2.a halvlek med mycket bollinnehav och fart på skridskorna. Tobias Engstrand satte 3-4 i nättaket efter fin pass av Hannes Kanbjer. Det var flera bud på kvittering, Engstrand fri igen på lyft men kom för nära målvakten, Teo Eklund bröt in fint från högerkanten men målvakten räddade. Unge Göthlin stod faktiskt och frös i kassen under en 17 minuters period, men på LAIK:s första avslut i 2:a halvlek satt 3-5 i 58:e. Surt för UNIK men typiskt för ett lag i medgång som LAIK att man är effektivare och sätter sina chanser,
Nu stod matchen och vägde i en kvart med chanser åt båda håll, LAIK gillar hörnor och den statistiken vann man med 3-10.
Och tyvärr..... istället för reducering och kvittering för våra RödBlå som avgjordes matchen på två minuter i 75:e till 77:e då LAIK kliniskt satte 2 avslut till 3-6 och 3-7......Time Out UNIK som satte allt på ett kort men det innebar också ytor bakåt och slutresultatet 3-8 kom i 85:e. LAIK är bollskickliga och man spelade effektivt av matchen under de sista 7-8 minuterna.
UNIK:s täta defensiv höll i 75 minuter.
Känslan är att UNIK fick jobba oerhört hårt för sina mål medan dagens motståndare var betydligt effektivare, och man fick också matchen dit man ville i 2.a halvlek.
UNIK fick hjälp av Ljusdal som på hemmaplan slog Västanfors med 6-5, efter att haft ledningen med 6-2, så ställningen är oförändrad i tabellen, UNIK fortsatt på kvalplats.
Streckdramatiken fortsätter, på söndag förmiddag åker UNIK ner till Nässjö för bortamöte, avslag 17.00, och det är som en RödBlå spelare sa efter matchen... " - det är som ett slutspel, vi spelade 2 halvlekar i dag, bara att ladda om för nästa halvlek,"
Och hemsidan ber om ursäkt för falsk marknadsföring..... Sveriges bästa bandyspeaker Janne Roos blev hastigt förvandlad till slipare istället... det går fort i bandy!
| Träning | 2 jan, 20:30 |
| Träning | 5 jan, 20:30 |
| SIF Norrtelje (hemma) | 6 jan, 15:30 |
| Träning | 7 jan, 19:00 |
| Träning | 8 jan, 19:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera