Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Undroms IF Utvecklingslag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Undroms IF Utvecklingslag .
Utvecklingslag
Följ oss för uppdateringar
Då slutsignalen ljöd i Kuben på lördagskvällen stod Ö-viks Fotbollsgymnasium som segrare. De gick vidare till semifinal genom att placera sig som bästa tvåa i gruppspelet. Många hade nog tippat att SGIF, som valde att spela under lagnamnet " Matchens Hjältar " (MH), skulle vara ett av finallagen, men med tre raka förluster var dom ute ur leken.
Wäija/Dynäs,med bl a Danne Johansson, också dom favoriter, räckte heller inte till i sin grupp.
Undroms IF då ? En seger, en oavgjord och en förlust gjorde att inte heller vi tog oss vidare efter gruppspelet. Vi släpper in ett onödigt mål i slutet av första matchen, då vi slarvar och inte behåller fokus, vilket blir avgörandet för oss att ta oss vidare.
Världslaget (som Jalal från UIF dragit ihop) kom med ett intressant lag blev tvåa i sin grupp, men det räckte tyvärr inte till för att komma vidare till semi. Ett lag som många munnar gärna hackar på av olika anledningar ! De hade bl a en jämn match mot Sollefteå, som de vann med uddamålet, där ingen spelade mer ojuste än nån annan.
Nu tar vi igen oss en vecka och sedanstartar träningen igen på NYA TIDER i Kuben, se kalendern till höger
Ett gott slut och ett GOTT NYTT ÅR till er alla / ledarna
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera