Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Uddevalla Hockey Club Team 13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Uddevalla Hockey Club Team 13.
Team 13
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Det har nu kommit nya restriktioner ang covid-19 som vår ordförande Hans skickat ut. Kommunen stänger ishallen för allmänheten ink. föräldrar från och med 20/11.
Det drabbar vår hockeyskola på söndag 22/11.
Föräldrar får hjälpa sina barn att knyta skridskor och ta på en lagtröja. Annars ska föräldrar hålla sig utanför ishallen (utomhus) men man får lov att gå in och titta till sitt barn. De vuxna som är med på isen får ta ett extra stort ansvar över barnen. Är det något barn som behöver extra stöttning med förälder i båset får diskussion tas med tränarna, men detta är endast i nödfall.
Troligtvis kommer hockeyskolan pausas från och med nästa söndag. Mer info kommer nästa vecka då styrelsen har möte 24/11.
Vad gäller team 13 (barn som är födda 2013) kommer de att få fortsätta träna på onsdagar kl 17.00-17.55. Då ombytta och helst tagit på skridskor hemma (för de som har skydd). Föräldrar lämnar över till tränarna som hjälper barnen på med lagtröja m.m.
Det är mycket frågor och oklarheter, vi får försöka hjälpas åt så gott vi kan! Vi vill ju ändå att våra barn ska få spela hockey som de tycker är så kul!! När vi får ny info hör vi av oss
Mvh tränare och ledare team 13
Inga kommande aktiviteter
|
|
Cross-VM |
| 25 jun | Presentation av, och kontaktuppgifter till, styrelsen |
| 25 jun | Hälsning från styrelsen |
| 18 jun | Hälsning |
| 7 jun | Föreningspolicy |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera