Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Uddevalla Hockey Club Hockeyskolan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Uddevalla Hockey Club Hockeyskolan.
Hockeyskolan
Följ oss för uppdateringar
Vi har de gånga säsongerna tillsammans hela föreningen påbörjat en resa med att utveckla och forma en förening där fokus ska ligga på välmående barn och unga och glädjen till hockeyn och sunt idrottande ska vara drivkraften. Vi har kommit en bit på vägen och nu behövs DU för den fortsatta resan. Alla i vår förening är lika viktiga, barn, spelare, föräldrar, ledare, fystränare, lagledare, materialare och styrelse.
Enligt de stadgar som föreningen vilar på måste styrelsen bestå av en ordförande, en vice ordförande, en kassör, 4-6 ledamöter. På årsmöte väljs ledamöter in och styrelsen fördelar sedan rollerna sinsemellan. Ordförande väljs till sin post på årsmöte. Alla platser i styrelsen står till förfogande och nomineringar till samtliga poster måste inkomma innan årsmöte 23/8. Det gör inget om samma person nomineras flera gånger.
Den yttersta konsekvensen om vi inte har en styrelse är att vi inte kan bedriva föreningen.
Engagera dig, eller varför inte en mor- farförälder.
Styrelsen sammanträder tredje torsdagen i varje månad. Däremellan fördelas eventuella uppgifter, som kan vara följa upp med marknadsgruppen, delta på möte med förbundet, samtal med medlemmar osv. Styrelsens huvudsakliga uppdrag är föreningens ekonomi och planering för föreningen. Sportsliga frågor hanteras av sportkommittén som leds av vår sportchef Peter Landberg tillsamman med ungdomsansvarig Marie Dygd Norberg.
Under de kommande säsongerna kommer styrelse och förening ha stöd av RF-SISU och hockeykontoret.
Så tveka inte att vara med på resan, engagera dig i styrelsen och hjälp oss bli den förening vi kan och vill vara! Nomineringar skickas till magnusstjern@hotmail.com.
Hej! Hur kommer det sig alla platser i styrelsen står till förfogande? Väljs inte ledamöter på två år? Borde inte bli att alla lämnar samtidigt? Eller har en eller flera händelser utlöst att alla lämnar sina uppdrag?
RapporteraRapportera
Hej! Mycket bra fråga. Helt riktigt ledamöter väljs på två år. Ordförande väljs på ett år, så där måste det nomineras. Andreas, kassör, har suttit två år och står inte för omval. Tobias, vice ordförande, väljer att fokusera enbart på sportkommittén. Några skulle nog kunna väljas om, men vi vill säkerställa att föreningen väljer den styrelse de vill ha. Och även om man kan kämpa på en säsong till är alla villiga att med varm hand lämna över sin plats till den som vill och kan. Sammanfattningsvis- alla behöver nomineras oavsett om det är nya eller gamla. Och även om en del väljs om finns det vakanta stolar som behöver fyllas. Meddela gärna Magnus ditt intresse Fredrik om du kan tänka dig en post.
RapporteraRapportera
Tack för svaret Marie Tyvärr är väl detta ett genomgående fenomen i idrottsrörelsen nu för tiden. Det ideella har fått sig en törn. Hoppas på att föreningen kan välja en komplett styrelse så att UHC kan fortsätta sin resa framåt. Jag är nog lite för oldschool för att föra resan framåt😂
RapporteraRapportera