Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Utsiktens BK P17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Utsiktens BK P17.
P17
Följ oss för uppdateringar
En drömstart satte an tonen när P17 under lördagen inledde kvalet mot Allsvenskan i Växjö mot Östers IF.
Tre mål inom loppet av fem minuter satte laget i slagläge för en fin skalp och till sist seger 4 – 2 för Utsikten på Värendsvallen.
# # #
Emil Degerlund, Noel Ekelund och Erik Widlund ordnade målen före paus. Hemmalaget reducerade och hade bland annat en straff för att närma sig ytterligare men då klev målvakten Lukas Lehto fram med en avancerad parad. Istället kunde Lucas Särnberger stänga matchen definitivt med ett fjärde mål innan Öster fick ännu en straff på övertid och kunde fastställa slutresultatet till 4 – 2.
Matchen var jämn över 90 minuter mellan två skickliga lag där Utsikten tidigt fick spela i ledning vilket givetvis speglade spelbilden. Laget försvarade sig samlat och uppoffrande och den offensiva kraft och effektivitet som gett framgång under säsongen i Division 1 visade sig även i första kvalmatchen.
På lördag om en vecka avgörs kvalet då Landskrona BoIS kommer till Göteborg (29/10, 14.00). Ännu en tät tillställning att vänta i kampen om en allsvensk plats 2023.
# # #
ÖSTERS IF v UTSIKTENS BK 2 - 4 (1 - 3)
0-1 Emil Degerlund (Erik Widlund)
0-2 Noel Ekelund (Hampus Höij)
0-3 Erik Widlund (Filip Fredriksson)
1-3
1-4 Lucas Särnberger (August Björneloo)
2-4 straff