Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Espanyol de Barcelona Academy Sverige U10
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Espanyol de Barcelona Academy Sverige U10 .
U11 Oscar Melendo
Följ oss för uppdateringar
Det händer mycket i RCD Espanyol de Barcelona Academy Stockholm efter ett första års verksamhet som kan sammafattas som mycket lyckat. Klubben har vuxit från förra årets 53 spelare till nästan det dubbla. Idag har vi 105 spelare fördelade på de sju spelartrupperna. Det råder också stor nyfikenhet kring klubben. En fråga som ofta dyker upp är varför de olika lagen har så "konstiga" namn. :-)
I klubben vill vi helst inte använda oss av sifferbenämningar och/eller färger på våra lag. För att varje spelartrupp, oavsett hur många lag som matchas, skall erhålla en identitet så har istället varje trupp förärats ett namn som är taget ur den anrika fotbollshistoria som RCD Espanyol de Barcelona bär med sig. Lagens namn är före detta och nuvarande spelare i vår moderklubb som har burit eller bär den vitblå tröjan med ära och stolthet. Vi vill såhär inför den nya säsongen passa på att presentera spelarna bakom våra lags namn.
Lag U10, pojkar födda 2010, bär namnet Oscar Melendo. Óscar Melendo Jiménez är 22 år ung, född och uppvuxen i Barcelona. Som sexåring började han på en av RCD Espanyols skolor. Efter några års spelande i skollagen flyttades han över till klubbens akademiverksamhet där han har utvecklats till en snabb och teknisk ytter. Sin litenhet (167 cm) till trots har han blivit en stor och viktig spelare för dagens A-lag. I A-laget debuterade han som nittonåring och har redan hunnit med över 60 matcher i La Liga. Oscar är ytterligare ett av många bevis på att RCD Espanyols ungdomsverksamhet håller absolut högsta europeiska klass och producerar väldigt många duktiga och välutbildade fotbollsspelare. Oscars karriär är fortfarande i sin början och vi ser med stort intresse fram emot hans fortsatta utveckling.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera