Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tyringe IF P2010/2011
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tyringe IF P2010/2011.
P2010/2011
Följ oss för uppdateringar
Hej alla
Efter en god vårsäsong med bra närvaro så har vi nu startat hösten.
Vi har haft dålig uppslutning på träningarna de första veckorna och haft väldigt svårt att få ihop folk till matcherna.
Dels har man inte närvarat på träning(utan återbud och anledning) och vi har skador och sjukdomar.
Vi har valt att anmäla två lag till seriespel under hösten då vi inte fått några indikationer efter våren att spelare skall sluta eller söka sig vidare till andra klubbar.
Vi har även flera födda 2010 och äldre som tagit steget upp och prövat A/B-lags spel.
Det är precis de vi arbetar för att fler och fler skall pröva på seniorfotbollen så det är riktigt roligt, inte minst när A-laget leder serien inför slutspurten.
Men just nu så har vi stora problem med att få ihop till två lag, samma spelare får slita i många lag vi tar in överåriga och vi lånar in från andra klubbar, detta medför skador och förslitningar.
När vi kommer på träning eller match så är det av yttersta vikt att man vill vara där och göra sitt bästa och då behöver man ha förberett sig på bästa sätt, utvilad, ätit rätt, korrekt utrustning men framförallt ha RÄTT inställning..
Därför önskar jag att kollar av med spelarna (om de inte läser detta själva) hur de ser på hösten.
Vi måste denna vecka ta ett beslut om hur vi avslutar hösten så att vi får ihop lag till resterande matcher.
Till helgen spelar P14 mot Knislinge, idag skickas det ut kallelse, jag vill ha svar på denna kallelse senast 15:00 torsdag 28/8 för att meddela motståndarna om vi kan spela. Tackar man ja till matchen så skall man kunna spela och inte ha några skador som kan förvärras eller att man måste gå av efter halva matchen. Jag vill att man är ärlig mot sig själv och oss som tränare/lagledare så vi vet förutsättningarna.
Finns det någon kretik (positiv/negativ) om ledarskapet på träning och matcher så vill vi gärna få er input så vi kan planera vidare inför 2026.
Skicka den gärna i ett mail direkt till Ledarna eller Föreningens styrelsen så är vi tacksamma för all input.
Hoppas på en positiv avslutning på säsongen och nysatsning 2026.
Ledarna 2011/2010
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera