Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tyft Arena IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tyft Arena IF.
Tyft Arena IF
Följ oss för uppdateringar
Vänner!
Det vi gör idag gör skillnad, för nästa generations ledare skapas i detta möte. Under flera år har vi haft förmånen att möta Barbro Erlandsson i Stala IF. Bättre föredöme och inspirationskälla finns liksom inte. Barbro och hennes vänner i Stala IF personifierar det här med att organisera sig och göra saker tillsammans. Inte alltid de stora gesterna, utan mer genom konkret handlande visa att det ”banne mig” finns en plats för alla.
Idag kl. 10.45 vid Varekilsskola stod du där Barbro. Tillsammans fixade vi kod och tagg, frukt var redan inköpt. Vi körde ännu en gång igenom en mötesplats rörelseglädje för intellektuellt funktionshindrade. Idrotten är som livet, den har många nyanser och färger. Idag fick vi ta del av den absolut vackraste bilden! TACK!
Häng med oss så här nästa vecka:
Tisdag 11 november kl. 19.00 gymträning vid Kållekärrsgym. Notera tisdag!
Torsdag 13 november kl. 18.00 samlas vid Märkeslingan. Det bjuds på Aktivitetsrunda och hästlöpning!
Lördagen 15 november kl. 10.00 vi samlas i Kållekärrs gympahall för nya äventyr! Alla på låg- och mellanstadiet är välkomna!
Tyft Arena IF - den lilla föreningen med det stora hjärtat i Tyftdalen
Tack Johan tillsammans löser vi mycket
RapporteraRapportera
Grymt
RapporteraRapportera