Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tvärred/Vegby FC TVFC Senior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tvärred/Vegby FC TVFC Senior.
TVFC Senior
Följ oss för uppdateringar
Efter A-lagets bedrövliga förlust igår så var Jeppes direktiv klara. Inställning och att göra en jäkla jobb för sina lagkamrater. Och givetvis med ledorden Glädje, Hjärta, Stolthet i tanken så klev det mest motiverade grabbarna jag sett på länge ut på planen redo att ställa till med trubbel.
Matchen börjar med ett tydligt bollinnehav för oss, vi rullar bollen bra men vi skapar väldigt lite. I den 12e minuten får hulta bollen, han inser att ingen kommer rusande mot honom så han slänger iväg ett skott som hamnar mitt på målvakten och studsar ut till Adam som resolut slänger in bollen i mål.
Matchen pågår i samma beskrivning som ovan och det dröjde till 38e minuten innan nästa mål kom. Denna gången var det Carlas tur att visa fin känsla efter att Lucas lyckats snubbla fram bollen då han från 35-40 meter lägger bollen över en långt-ut stående Hällstad målvakt.
I halvtid tog coach Axéll Adam åt sidan och sa åt han att söka sig mer i mitten mellan mittfält och forwards. Vilken utdelning det skulle visa sig att bli.
Adam, Henke och Joel hittar många fina kombinationer och i den 70e minuten kom utdelningen. Adam befinner sig i precis den ytan han blivit tillsagd när han får bollen, kollar upp och ser en framåtlöpande Hulta som likt hans idol i United dressen och likt dennes flygande nick på VM i somras lobbar han in den över målvakten och in i borte. Många skulle kalla det ett riktigt ''coachmål'' men jag vill inte ta på mig det, iallafall inte denna gång.
Fyra minuter senare hittar Dicken in med en boll till Henke som verkligen dunkar in bollen via stolpen och in. 4-0!
I 83e reducerar Hällstad efter ett lite nochigt försvarsspel men det väljer vi att inte prata så mycket om utan istället lägger vi kraft på 5-1 som kom fyra minuter senare.
Dicken kastar ett snabbt inkast till Oscar som passar den till Adam som kroppsfintar bort en gubbe och böjer kyligt in den i bortre.
6-1 kom också och det efter en hörna slagen från Oscar som målvakten ser ut att ta ner enkelt men med dåligt klister i vantarna så tappar han bollen rätt på pannan på Wille som ser förvånad och vilsen ut (mer än vanligt).
Domaren blåser av direkt och efter en trevlig tillställning kan vi konstatera att 3poäng är ett faktum och att inställning gör mer skillnad än vad man kan tro.
Tvärred/Vegby FC - Hällstad
6 - 1
Startelva
Anton
Wille D96 Kalle Dicken
Oscar Henke Joel Adam
Hulta Speedy
på bänken började Mackan, Lucas, Carla, Jesper
Hela laget förtjänar cred men som vanligt var det några som utmärkte sig lite extra
3 levvingar: Adam
Sprang något kopiöst och inblandad i tre mål varav 2 gjorde han själv
2 levvingar: Henke
Tillbaka efter avstängning och man verkligen såg spelglädjen lysa i ögonen.
1 levving: Joel
Likt sin storebror sprang och slet Joel i 90 minuter på mitten och jag tror inte någon missade det jobb han la ner för sina lagkamrater.
Nu tar vi i U-laget paus från matchandet utan håller oss bara till konditionsträning och gröt i några veckor till Coach Wigestål blåser igång pipan igen. Trevlig sommar till er alla!
//Daxie
| Dardania IF (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Hässleholmen BK C (hemma) | 25 maj, 00:00 |
| Valtorps IF (borta) | 28 maj, 19:00 |
| Hössna/Timmele U (borta) | 1 jun, 19:00 |
| Limmareds IF (borta) | 4 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera